Podřízenost hejtmana a purkrabí v Rataji nad Sázavou

Pokud mělo město ve středověku hejtmana a zároveň v daném městě sídlil šlechtic, byl hejtman podřízen danému šlechtici nebo rychtáři?

A mám ještě jeden dotaz. Rataje nad Sázavou měli ve středověku 2 hrady a mě zajímá, jestli měli oba hrady svého purkrabího nebo měli jednoho společného?

Za odpovědi děkuji

původně bylo "hejtman" označením především vojenské velitelské funkce, později vojenské hodnosti. Jako funkce úřednická vznikla zhruba v polovině 13. století, kdy byl hejtman úředník zastupující nepřítomného panovníka. Postupně se stal královským úředníkem a za doby Karla IV. zasahoval do všech záležitostí, které se dvora týkaly, i do zahraničněpolitických otázek.

Protože byl hejtman královským úředníkem v plném rozsahu, volil se z řad dvorské nebo lenní šlechty věrné králi. Zároveň byl hejtman reprezentantem šlechty pro dané území.

Například ve slezských knížectvích se od 2. poloviny 13. století hejtmani (fojtové) zastupovali knížete a především vůči vesnickému a městskému obyvatelstvu v obvodech soustředěných kolem měst. Z jejich pravomoci byla vyňata šlechta a imunitní celky.

JANÁK, Jan a Zdeňka HLEDÍKOVÁ. Dějiny správy v českých zemích do roku 1945: celostátní vysokoškolská učebnice pro stud. filozof. fakult. Praha: SPN, 1989. ISBN 80-04-21189-5.

V první polovině 15. století, kdy Rataje patřily panu Hyncemu Ptáčkovi z Pirkštejna horní hrad sloužil jako tzv. garnizóna pro vojenskou posádku, sám majitel panství sídlil na dolním hradě, na který byl přenesen rodový název Pirkštejn.

Oba hrady měly společného purkrabího. Z doložených purkrabí jsou známi pouze Otík z Lozy a Jan Čabelický ze Soutic.

ŠANDERA, Martin. Hynce Ptáček z Pirkštejna: opomíjený vítěz husitské revoluce. V Praze: Vyšehrad, 2011. Velké postavy českých dějin, sv. 14. ISBN 978-80-7429-132-6.

Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. VI. díl, Pro-Sto. Praha: Libri, 2004. ISBN 80-7277-040-3.

Použité zdroje

literatura, internet

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Středočeská vědecká knihovna v Kladně, příspěvková organizace