Podplacený

Text dotazu

Dobrý den,

je možné výraz „podplacený“ používat i ve významu „špatně placený, synonymum anglického underpaid“? Například podplacení zaměstnanci na úřadech práce.

Děkuji a přeji pěkný den.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel nikoli. Výraz podplacený je ve svém významu pevně spjat s korupčním jednáním.

Český jazyk bohužel nemá elegantní (či jednoduchý) jednoslovný překlad anglického výrazu underpaid. Nejbližším překladem by mohlo být podhodnocený, finančně podhodnocený, nedostatečně finančně ohodnocený.