Podpisová značka K. V.

Text dotazu

V rubrice Kulturní hlídka olomouckého Našince z 21.
6. 1930 vyšla výborná recenze Halasovy sbírky Kohout plaší smrt podepsaná K.
V. Autor, tehdy pravděpodobně dvacetiletý,tzn. narozen kolem 1910, žil
(studoval, pracoval?) v Olomouci a kritice se zřejmě věnoval častěji. Přes
značné úsilí se mi ho zatím nepodařilo identifikovat (Tauš, rejstříky knih
souvisejících s dobovou moravskou katolickou literaturou). Potřebovala bych
vědět, kdo se pod značkou K. V. skrýval - pokud ovšem nejde o zapomenutý
regionální talent.

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že máte na mysli recenzi uveřejněnou v Našinci 22.6.1930 na straně 6, v čísle z 21.6.1930 jsme tuto recenzi nenalezli.

Podle Slovníku pseudonymů v české a slovenské literatuře používalo šifru K.V. více autorů, v době napsání recenze byli však naživu v "dospělém věku"
pouze Julius Fučík a  Karel Velemínský. V Slovníku pseudonymů a kryptonymů A.Dolenského jsme bohužel více autorů užívajících šifru K.V. nenalezli. V Bibliografii do roku 1945 Ústavu pro českou literaturu AV ČR
(http://isis.ucl.cas.cz/index.jsp?form=ret) je u šifry K.V. uveden ještě Karel Vaněk.

K.V. = Julius Fučík (1903-1943), Karol Vaculík (1921-1992), Karel Velemínský (1880-1934), Karel Vinařický (1803-1869), Karel Vondruška (1859-1918), Karel Vranný (2.pol.19.st.)

Prošli jsme několik článků o Našinci a jeho redaktorech i knihy o F.Halasovi, ale bohužel bez úspěchu. Podařilo se nám pouze v textu jednoho z článků nalezt na citaci další recenze podepsané šifrou K.V. (K.V. William
Blake: Snoubenci nebe a pekla. Našinec. 1931, roč. 67, č. 202 (4.9.1931), s.
4).

Doporučovali bychom Vám obrátit se přímo na odborníky, ať již z Ústavu pro českou literaturu AV ČR (http://www.ujc.cas.cz) nebo z Literárního archivu PNP, kde je uložena část pozůstalosti F.Halase (http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/cs/pruvodce-po-fondech-la-seznam
y.php?id=453&sk=h),  část fondu by měla být uložena v Literárním oddělení Moravského muzea v Brně (http://www.mzm.cz/mzm/oddeleni/historicke_oddeleni.html). V případě, že autor K.V. byl z katolického prostředí, pak by Vám snad mohli pomoci i pracovníci Knihovny CKK KTF UK (http://www.ktf.cuni.cz/KTF-36.html),  CKK ve spolupráci s dalšími knihovnami vytvořila databázi Křesťanských bohemikálních jmenných autorit  ve 20. století

použitá literatura:
KUNDERA, Ludvík. František Halas : o životě a díle. Brno : Atlantis, 1999.
455 s. ISBN 80-7108-191-4.
VOPRAVIL, J. Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře. Praha : SPN, 1973. 1540 s.
DOLENSKÝ, A. Slovník pseudonymů a kryptonymů v československé literatuře.
Praha : A.Dolenský, 1934. 155 s.