Podoba proroka Mohameda

Text dotazu

Dobrý den,
z důvodů zákazu zobrazování lidských bytosti v islámu, neexistuje žádná podobizna proroka Mohameda. Je ale obecně známa jeho podoba? Existují nějaké písemné zmínky, o jeho vzhledu, v historických dokumentech? Ví se, jakého byl etnika?

Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

v různých hadíthech (sbírkách) a historických knihách je Muhammad popisován [např. Aš-Šamá'il al-muhammadíja od Tirmidhího)], mnoho informací pochází například od Alího, který jej popisuje následovně: "Nebyl ani moc vysoký, ani moc malý, výšku měl průměrnou. Neměl ani krátké kudrnaté vlasy, ani vlasy zplihlé..."
Je toho více, existují i další zevrubné popisy (jaké měl čelo, oči, uši, ...), vybrané právě z hadíthů. Dokonce v Osmanské říši vznikla forma výtvarného umění hilya ve formě okrasných tabulí, kde byl text s popisem Muhammada (právě proto, že ho nemohli zobrazovat).
Zároveň není úplně pravda, že by nikdy zobrazen nebyl, dochovaly se i perské miniatury, většinou je však při zobrazení alespoň v obličeji, někdy i po celém těle zahalen (často gloriolou). Dnes, ale i ve starších obdobích, je možné narazit na různá zobrazení hlavně z íránského šíitského prostředí.
Odpověď je tedy ano, je v pramenech popsán, takže muslimové mají, nebo obecně máme, představu o tom, jak Muhammad vypadal. Muslimové se však snaží i dnes zákazu zobrazování držet, je to patrné třeba ve filmech.
Co se etnika týče, víme, že byl Arab a známe jeho rodokmen. Pocházel z Adnánovců, kteří byli arabizovaní Arabové (potomci Ismá'íla), narozdíl od pravých Arabů Qahtánovců ("jižních Arabů").

Použité zdroje

Osobní konzultace Mgr. Jakub Rump, Ústav blízkovýchodních studií FF UK