Podoba proroka Mohameda

Text dotazu

Dobrý den,
z důvodů zákazu zobrazování lidských bytosti v islámu, neexistuje žádná podobizna proroka Mohameda. Je ale obecně známa jeho podoba? Existují nějaké písemné zmínky, o jeho vzhledu, v historických dokumentech? Ví se, jakého byl etnika?

Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

v různých hadíthech (sbírkách) a historických knihách je Muhammad popisován [např. Aš-Šamá'il al-muhammadíja od Tirmidhího)], mnoho informací pochází například od Alího, který jej popisuje následovně: "Nebyl ani moc vysoký, ani moc malý, výšku měl průměrnou. Neměl ani krátké kudrnaté vlasy, ani vlasy zplihlé..."
Je toho více, existují i další zevrubné popisy (jaké měl čelo, oči, uši, ...), vybrané právě z hadíthů. Dokonce v Osmanské říši vznikla forma výtvarného umění hilya ve formě okrasných tabulí, kde byl text s popisem Muhammada (právě proto, že ho nemohli zobrazovat).
Zároveň není úplně pravda, že by nikdy zobrazen nebyl, dochovaly se i perské miniatury, většinou je však při zobrazení alespoň v obličeji, někdy i po celém těle zahalen (často gloriolou). Dnes, ale i ve starších obdobích, je možné narazit na různá zobrazení hlavně z íránského šíitského prostředí.
Odpověď je tedy ano, je v pramenech popsán, takže muslimové mají, nebo obecně máme, představu o tom, jak Muhammad vypadal. Muslimové se však snaží i dnes zákazu zobrazování držet, je to patrné třeba ve filmech. 
Co se etnika týče, víme, že byl Arab a známe jeho rodokmen. Pocházel z Adnánovců, kteří byli arabizovaní Arabové (potomci Ismá'íla), narozdíl od pravých Arabů Qahtánovců ("jižních Arabů"). 

Použité zdroje

Osobní konzultace Mgr. Jakub Rump, Ústav blízkovýchodních studií FF UK

Obor

Filozofie a náboženství

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

04.05.2021 19:16

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu