Podmínky používání digitalizovaných knih

Text dotazu

Dobrý den,
na webu Vědecké knihovny Olomouc je zajímavý příspěvek.
http://www.vkol.cz/[…]/
Zajímal byl mě postoj Národní knihovny ČR k tomuto problému. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
každá knihovna si určuje podmínky služeb, které uživateli nabízí, podle vlastních pravidel. Obecně lze také říci, že jsou ceny služeb kalkulovány jako služby pro individuální uživatele a tyto služby slouží k zabezpečení jejich osobních /studijních / vědeckých potřeb (nebo se dá také říci, že uživatel neplatí plné náklady nutné k zabezpečení služby, tedy nejen potřebný materiál atd., ale také ostatní náklady, které knihovně vzniknou).
Uživatel má vždy možnost se rozhodnout, zda službu za daných podmínek akceptuje či nikoliv.
Nelze bez znalosti věci posuzovat nabídku a podmínky služeb jiných institucí.

NK ČR poskytuje také všechny reprografické služby (včetně digitálních) pro osobní, studijní a vědeckou potřebu individuálních osob (případně interní potřebu osob právnických), pokud chce uživatel dále mimo toto vymezení nakládat se získanými dokumenty, musí si sjednat smlouvu s NK ČR jako vlastníkem dokumentu a v případě, že je dílo chráněno autorským zákonem, zajistit si i licenci pro užití díla.

Pro informaci:
Knihovny neposkytují anonymní služby, ani služba Ptejte se knihovny není výjimkou (naši odpověď zasíláme především proto, že je to dotaz na služby knihoven).
 

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.08.2009 15:23

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu