Podle jakeho pravidla ceskeho nareci se rika "cejtit", kdyz obvykle toto nareci nahrazuje "ej" jen tvrde dlouhe y?

Text dotazu

Ceske nareci zamenuje pismeny ej tvrde dlouhe y (vejlet, milej...). Z ceho tedy vychazi vyraz "cejtit", kdyz v tomto slove se jedna o mekke dlouhe i? Dekuji za odpoved!

Odpověď

Dobrý den,

v českém nářečí se opravdu aktivně uskutečňujě diftongizace (přeměna jedné hlásky ve dvě), např. právě přeměnou ý > ej, ne ale výhradně. Po sykavkách c, z a s (a výběrově také po jiných souhláskách) k tomuto dochází také u samohlásky í: máme tedy tvary cejtit, vozejk, cejcha, zejtra, sejto a další – viz mapy a komentáře Českého jazykového atlasu sestaveného Ústavem pro jazyk český (zmíněná diftongizace je popisována v bodech 23–34).

Použité zdroje

BACHMANNOVÁ, Jarmila: Česká nářeční skupina, 2017. In: Petr Karlík, Marek Nekula, Jana Pleskalová (eds.), CzechEncy – Nový encyklopedický slovník češtiny. Dostupné online: https://www.czechency.org/slovnik/ČESKÁ NÁŘEČNÍ SKUPINA [cit. 7. 2. 2024]

BALHAR, Jan a kol. Český jazykový atlas. Praha: Academia, 2005. ISBN 80-200-1339-3. Dostupné online: https://cja.ujc.cas.cz/CJA5/ [cit. 7. 2. 2024]