Počítá se ch jako jedna hláska, nebo dvě?

Text dotazu

Dobrý den, počítá se ch jako jedna hláska nebo jako dvě hlásky?

Odpověď

Dobrý den,

písmeno ch se v češtině považuje pouze za jednu hlásku.

Pravidla abecedního řazení uvádí ČSN 97 6030.

Samostatnými znaky pro označení hlásek jsou všechna písmena, tedy i písmena s diakritickými znaménky (á, č, ď, é, ě, í, ň, ó, ř, š, ť, ú, ů, ý, ž) a spřežka ch, kterou v českém pravopise považujeme za jediné písmeno (označuje pouze jedinou hlásku).

Zdroj: Internetová jazyková příručku Ústavu pro jazyk český AV ČR http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=900&dotaz=p%C3%ADsmeno%20ch

Existuje několik slov v češtině, kde se sice c a h vyskytují vedle sebe, nicméně se berou samostatně; ne jako ch, ale jako dvě hlásky (c + h); jde o slova počeštěná, většinou přejatá z němčiny.

švarchandl (černý obchod, šmelina), kurchasák (krátký hasák), puchadry (hadry na čištění),...

Jedná se o složeniny: písmenem (respektive hláskou) c končí jedno slovo, písmenem/hláskou h slovo druhé začíná. To je jediná možnost, kdy se může spojení písmen c + h v češtině vyslovit jako dvě hlásky.

Čerpáno z http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/dotazy/index.html?page=8

Ch je prvek (spřežka) české abecedy; v češtině a slovenštině je z hlediska abecedního řazení tato spřežka považována za jedno písmeno (řadí se mezi h a i), v dalších jazycích je většinou považována za běžnou spřežku dvou písmen.

Přestože je v češtině ch tradičně označováno za písmeno, nejedná se o celistvý zvláštní znak, nýbrž o spřežku složenou z dvou znaků c a h.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ch

Čeština do 15. století používala pravopis spřežkový. Až Jan Hus reformoval český jazyk do podoby pravopisu diakritického. Ch jako spřežka však zůstalo dodnes.