Počet žáků, škol a učitelů ve školství v letech 1918-1938

Text dotazu

Dobrý den, nemůžu nikde dohledat žádnou statistiku o počtu žáků, škol a učitelů v období první republiky. Můžete mi prosím odpovědět, případně poradit, kde mám tyto informace dohledat?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel, Ústav pro informace ve vzdělávání, který obdobné statistiky zpracovával byl k 31.12. 2011 zrušen. V současnosti se o statistikou zabývá Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy. Budete se muset s dotazem obrátit na ně. Národní knihovna ČR má ve fondu nárazově např. statistiku z počátku 20. století, následuje Čechoslovakische Statistik (ve fondu NK ČR  od roku 1922 do roku 1937). Procházela jsem zběžně katalogizační záznam: jedná se o signatury 13 A 479 a 13 A 288 řada II. Již název vypovídá, že tato statistika je vedena v jazyce německém a obsahuje údaje z různých typů škol. Literatura, která by mapovala toto období z pohledu tehdejšího školství (statistická data na vložena do historického kontextu) není NK ČR zjištěna.