Počet zabitých v souvislosti s odvetou za výsadek Silver A

Text dotazu

Dobrý den, narazil jsem na otázku a vážně si s ní
nevím rady. Opravdu jsem se snažil hledat, ale marně. Mohl bych prosím
požádat o radu? Díky.

Otázka zní:
Dne 24. června 1942 byla nacisty za pomoc parašutistům ze skupiny SILVER A
vyhlazena obec Ležáky na Chrudimsku. Kolik osob bylo popraveno v přímé
souvislosti s ležáckou tragédií?

A já se nemůžu dopočítat. Přímo 24. července bylo popraveno 33 lidí, další
den ještě jeden dělník, co nebyl přítomen (34); 2. července spolu s dalšími
spolupracovníky paravýsadku Silver A 5 Štulíků (39). Když vezmi všechny
popravené v souvislosti se Silver A, je to 37 spolupracovníků skupiny z
Pardubicka a 15 spolupracovníků z okolí Červeného Kostelce + 34 z Ležáků a
tj. 86 popravených.

Mě tedy vychází 86 nebo 39.

Možnosti, ze kterých mám vybrat:
33 (jen v Ležákách 34 - vylučovací metodou tahle možnost ne)
35 (tuto možnost bych také vyloučil)
29 (vyloučené)

Zbývají tedy možnosti:
41, 57; ale ani jedna nevychází.

Odpověď

Dobrý den,

dle informací uvedených v knize "Křižovatky času" bylo nacisty zabito ve spojitosti s Ležáky a akcí SILVER A:
- dne 24.6.1942 - 33 osob z obce Ležáky, z toho dvě ženy byly těhotné, jedna těsně před porodem
- dne 25.6. 1942 - 1 muž z Ležáků + dalších 9 osob
- 2. 7. 1942 - v lese zastřelen parašutista J.Potůček
- 2. 7. 1942 v Pardubicích zastřeleno dalších 10 žen a 30 mužů obviněných z napomáhání parašutistům  - z toho 3 obyvatelé mlýna v Duchově - Ležáky + jeden jejich příbuzný, který tam byl tou dobou na návštěvě
- 9. 7. 1942 - zastřeleni další spolupracovníci  SILVER A (15) z Červenokostelecka

Ležácké děti (13) byly až na dvě z nich popraveny ve vyhlazovacím táboře Chelmno.
24. 10. 1942 bylo v koncentračním táboře Mauthausen zavražděno dalších 254 osob obviněných ze spolupráce s parašutisty. V koncentračních táborech zemřely i další osoby spojované s operací SILVER A, mezi nimi i tři osoby z obce Ležáky: Růžena Šťulíková, Marie Šťulíková (v době zatčení těhotná) a Václav Šťulík)(+ Františka Pelikánová z obce Včelákov).

Další osoby spojené s operací SILVER A spáchaly před nebo těsně po zatčení sebevraždu.

Celkový počet usmrcených ve spojitosti se SILVER A byl vysoký, přesný počet ovšem není v publikacích uveden. Celkový počet popravených z obce Ležáky není v knihách taktéž uveden. Některé publikace ovšem uvádějí seznam popravených osob. Dle našich propočtů se celkem jednalo o 51 osob bytem v obci Ležáky (33 + 1 + 3 + 11 dětí + 3 v koncentračních táborech) + tři nenarozené děti.

Z obyvatel obce Ležáky přežily pouze dvě děti - Jarmila a Marie Šťulíkovy, které byly dány do německých rodin na převýchovu a Bohumil Sýkora, rodák z Ležáků, který byl tou dobou nuceně nasazený v Reichu. (Z koncentračního tábora se navrátil František Pelikán - obec Včelákov.)

Použitá a doporučená literatura k tématu:
*  Křižovatky času - Ležáky v datech. Včelákov : Jarmila Doležalová, 2007.
ISBN 978-80-254-0457-7.
*  KYNCL, Vojtěch. Akce Ležáky : 24.6.1942. 1. vyd. Miřetice : Obecní úřad, 2002. ISBN 80-238-9585-0.
*  KYNCL, Vojtěch. Ležáky : obyčejná vesnice, Silver A a pardubické gestapo v zrcadle heydrichiády. 2.vyd. Pelhřimov : Nová tiskárna Pelhřimov, 2009.
ISBN 978-80-7415-009-8.
*  Ležáky známé i neznámé. Litomyšl [i.e. Miřetice] : Obec Miřetice, 2005.
ISBN 80-239-5766-X.
*  ŠÍMA, Ladislav. Ležáky : Vražda mužů a žen, odvlečení dětí do ciziny, srovnání osady se zemí. 1. vyd. Praha : Ministerstvo vnitra, 1947.
*  Stánky památníku obce Ležáky: http://www.lezaky.cz/