Počet vydaných titulů

Text dotazu

Krásný den, zajímalo by mě kolik titulů bylo vydáno od počátku knihtisku na celém světě, popřípadě zůžení na ČR. Na tuto libůstku se nás dotazuje jeden z našich čtenářů.

Odpověď

Dobrý den, rozsah světové knižní produkce (vyjádřený počtem titulů), vydané od počátku knihtisku, není možné zjistit - alespoň nám se údaj najít nepodařilo. Určitým vodítkem by mohla být Library of Congress, která je se svými sbírkami považována za největší knihovnu na světě.
Na svých internetových stránkách (www.loc.gov/about/) uvádí celkový počet knih ve výši 29 milionů.

Pro počet knižních titulů vydaných v českých zemích lze použít databázi České národní bibliografie : http://aip.nkp.cz, která uvádí 790.265 záznamů. (Od poč. knihtisku do r. 1800 bylo podle Knihopisu českých a slovenských tisků 1501-1800 vydáno 17631 titulů).