počet svazků v NK ČR

Text dotazu

Dobry den, zajimalo by me, kolik svazku v soucasne dobe knihovna obsahuje a kolik jich rocne prirusta a jak funguji vase mezinarodni vypujcni sluzby?

Odpověď

Dobrý den, základní údaje o počtu dokumentů a ročních přírůstcích najdete ve výročních zprávách NK ČR:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Vyrocni_zpravy&submenu3=59.
Ke konci roku 2004 to podle příslušné zprávy bylo 6 120 834 knihovních jednotek, přírůstek za minulý rok byl 81 187 svazků.

Pokud jde o meziknihovní služby, základní informace o nich najdete na našich stránkách:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_ms.htm.
Krátce: mezinárodní výpůjčka je na rozdíl od výpůjčky v ČR placená, proto se nejprve zjišťuje, zda kniha není v některé knihovně v ČR.
Rozlišuje se skutečná výpůjčka a dodání kopie; objednávku mezinárodní MVS (MMVS) může udělat čtenář (pak je třeba se dostavit osobně a knihu je možné studovat zde na místě) nebo knihovna a čtenář prostřednictvím své knihovny např. mimo Prahu (která např. neprovozuje MMVS, po registraci pro MMVS v NK může knihovna objednávat elektronicky, knihy ze zahraničí na danou dobu knihovny přebírají a poskytují je svým čtenářům).
Zde v NK pak kolegyně, které mají věc na starosti, vytipují knihovny, které knihu mají a zajišťují výpůjčku. Lhůtu dodání knihy samozřejmě nemůžeme příliš ovlivnit, obvykle je 3 - 5 týdnů. Může být i delší a stane se také, že knihu není možné vypůjčit.

Obor

Informace o knihovně

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

31.01.2008 11:45

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu