Počet ostrovov

Text dotazu

Dobrý deň, moja otázka znie: Koľko je ostrovov na Zemi a koľko je z nich neobývaných. Ďakujem

Odpověď

Dobrý den,

přesný počet ostrovů na naší planetě Zemi  dosud nikdo přesně neurčil. Některé zdroje uvádějí počet 750 000, jiné tipují  od jednoho do dvou milionů. Jen v Indonésii jich je  přes 17 508, na Filipínách 7100, Bahamy  a Řecko uvádějí okolo 500 ostrovů. Obydlených ostrovů je přibližně 9 000 a žije na nich asi 700 milionů obyvatel naší planety.

 Určení přesného počtu ostrovů na naší planetě omezuje řada faktorů. Již samotná definice ostrova je poměrně složitá a vymezení tohoto pojmu se setkává s řadou nejednoznačností. Pokud k tomuto problému přidáme nezmapovanost některých oblastí a možnost vzniku nových ostrovů, je určení jasného konečného čísla značně problematické.

Použité zdroje:

* KOPP, Jan a kol. Geografie ostrovů. 1. vyd. V Plzni: Západočeská univerzita, 2006. 194 s. ISBN 80-7043-440-6.

* TRIFONI, Jasmina. Nejkrásnější ostrovy: 80 úžasných míst na světě. V Praze: Slovart, 2013. 271 s. ISBN 978-80-7391-785-2.