Počet obětí gulagů

Text dotazu

Kolik lidí zhruba zemřelo v gulazích za Stalinovy éry?

Odpověď

Dobrý den,

přesná čísla bohužel nelze zjistit, protože archivy se otevřely až v devadesátých letech.

Pokud počítáme Stalinovu éru mezi lety 1922 až 1952, kdy byl generálním tajemníkem Komunistické strany SSSR, dostaneme se k závratným číslům.

Mezi lety 1929 - 1953 prošlo gulagy kolem 14 milionů osob.

Přibližná statistika podle archivů dokládá data pouze mezi lety 1934 - 1953, kdy je uveden počet 1 053 829 úmrtí přímo v gulazích, ovšem nikde není uvedeno, kolik osob zemřelo na následky pobytu v gulagu po propuštění.

Historik Golfo Alexopoulos se domnívá, že by se mohlo jednat až o 6 milionů osob, ruský spisovatel Vadim Erlikman uvádí 5 milionů, John G. Heidenrich, uvedl dokonce 12 milionů, odvolávaje se na tajné materiály před rokem 1991. Zde se ovšem jedná o nepodložené odhady, takže nelze zaručit spolehlivost těchto údajů.

Data ze sovětských archivů tedy udávají zhruba 1,6 milionu přímých obětí v období 1929 - 1953, což je i tak závratné číslo.

Mimochodem, za Stalinovy éry je doloženo 799 455 poprav (1921 - 1953) a 390 000 obětí násilného stěhování.

Použité zdroje:

SHEARER, David R. Policing Stalin's socialism: repression and social order in the Soviet Union, 1924-1953 [online]. New Haven: Yale University Press, C2009.

KALOUS, Jan a SRB, Vladimír. Vybrané kapitoly ze soudobých dějin I. Vyd. 2., upr. Kolín: Nezávislé centrum pro studium politiky, Academia Rerum Civilium - Vysoká škola politických a společenských věd, 2008. 218 s.

ŠVANKMAJER, Milan et al. Dějiny Ruska. 5., rozš. vyd. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008.

DVOŘÁK, Jan, FORMÁNEK, Jaroslav a HRADILEK, Adam. Čechoslováci v Gulagu: životní osudy krajanů postižených politickými represemi v Sovětském svazu. Vydání první. Praha: Česká televize, 2017

ŠIRJAJEV, Boris Nikolajevič. Věčné světlo: Solovecké ostrovy v epoše GULAGu. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2011

https://en.wikipedia.org/wiki/Number_of_deaths_in_the_Soviet_Union_under_Joseph_Stalin

http://www.totalita.cz/vysvetlivky/gulag.php

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/03585522.2011.617586