Počet nikdy nevypůjčených knih (knihovních jednotek)

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem v návaznosti na údaj, že prý z mnoha milionů knihovních jednotek Knihovny Kongresu nebyla nikdy vypůjčena přibližně polovina. Má NKP vyčísleno, kolik z knih v knihovním fondu nebylo nikdy vyžádáno ani jedním čtenářem? Děkuji

Odpověď

Dobry den,

Omlouvame se za opozdenou odpoved. Pravdepodobne i ve fondu NK CR budou dokumenty, které nikdy nebyly vypujceny, ale takovouto statistiku s NK CR nevede.

Část fondu NK dosud nebyla zpracovana do elektronickeho katalogu NK CR - baze NKC (https://aleph.nkp.cz/cze/nkc), datatabaze prvotisku, starych tisku a map (https://aleph.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=stt) a informace o těchto dokumentech zatím zustava pouze v listkovych ci naskenovanych katalozich. Informace o vypujcenych dokumentech lze pomerne jednoduse sledovat u dokumentu zpracovanych do zminenych bazi, knihy jsou vybaveny carovymi kody a knihovni systém zaznamenava jejich vypujcky. V této chvili jsou k dispozici informace o vypujcenych dokumentech (tedy tech, kterou jsou zpracovane a s carovymi kody) od roku 2000, kdy v NK doslo k prechodu na vyssi verzi knihovniho systemu.
Vypujcky knih, které zatím nemaji carovy kod, probihaji mimo knihovni systém a tituly nejsou adresne sledovany. Nezpracovane dokumenty jsou prubezne do Elektronickeho katalogu pridavany.

Narodni knihovna krome fondu, který je standardne pristupny pro prezencni a v nekterych pripadech i absencni vypujcky, buduje i tzv. narodni konzervacni fond (https://konspekt.nkp.cz/nkfchar.phtml), jehož ukolem je chranit kulturni dedictvi . Dokumenty z tohoto fondu jsou dostupne pouze v pripade, ze není v NK CR k dispozici jiny exemplar. Je tedy pravdepodobne, ze radu z těchto svazku si nikdy zadny uzivatel nevypujcil