Počet nikdy nevypůjčených knih (knihovních jednotek)

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem v návaznosti na údaj, že prý z mnoha milionů knihovních jednotek Knihovny Kongresu nebyla nikdy vypůjčena přibližně polovina. Má NKP vyčísleno, kolik z knih v knihovním fondu nebylo nikdy vyžádáno ani jedním čtenářem? Děkuji

Odpověď

Dobry den,

Omlouvame se za opozdenou odpoved. Pravdepodobne i ve fondu NK CR budou dokumenty, které nikdy nebyly vypujceny, ale takovouto statistiku s NK CR nevede.

Část fondu NK dosud nebyla zpracovana do elektronickeho katalogu NK CR - baze NKC (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc), datatabaze prvotisku, starych tisku a map (http://aleph.nkp.cz/cze/stt) a informace o těchto dokumentech zatím zustava pouze v listkovych ci naskenovanych katalozich. Informace o vypujcenych dokumentech lze pomerne jednoduse sledovat u dokumentu zpracovanych do zminenych bazi, knihy jsou vybaveny carovymi kody a knihovni systém zaznamenava jejich vypujcky. V této chvili jsou k dispozici informace o vypujcenych dokumentech (tedy tech, kterou jsou zpracovane a s carovymi kody) od roku 2000, kdy v NK doslo k prechodu na vyssi verzi knihovniho systemu.
Vypujcky knih, které zatím nemaji carovy kod, probihaji mimo knihovni systém a tituly nejsou adresne sledovany. Nezpracovane dokumenty jsou prubezne do Elektronickeho katalogu pridavany.

Narodni knihovna krome fondu, který je standardne pristupny pro prezenecni a v nekterych pripadech i absencni vypujcky, buduje i tzv. narodni konzervacni fond (http://konspekt.nkp.cz/nkfchar.phtml), jehož ukolem je chranit kulturni dedictvi . Dokumenty z tohoto fondu jsou dostupne pouze v pripade, ze není v NK CR k dispozici jiny exemplar. Je tedy pravdepodobne, ze radu z těchto svazku si nikdy zadny uzivatel nevypujcil

Obor

Informace o knihovně

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.04.2012 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu