počet domů a jména majitelů

Text dotazu

Dobrý den,
kronikář v naší obci (Rousínov u Rakovníka) sepsal seznam majitelů domů v roce 1790 a 1841, bohužel neuvedl zdroj. Předpokládám, že vycházel z 1. 2. nebo 3. vojenského mapování. Na internetu jsem našla, že k vojenskému mapování existuje podrobný topografický popis o 19 svazcích. Kde bych se k němu dostala? Statistický úřad nabízí tyto informace až od druhé pol.19. st. Existuje ještě nějaký jiný zdroj, kde bych mohla najít počet domů dle.čp. a jejich majitelů?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

 

potřebujete se obrátit na Státní oblastní archiv v Praze, kontakt: http://www.soapraha.cz/praha, neboť ohniskem Vašeho zájmu jsou v podstatě gruntovní knihy, v nichž byly evidovány majetkové změny zakoupených poddanských institucí. Vy potřebujete pozemkové (gruntovní) knihy Velkostatku Petrovice u Prahy, přikládáme odkaz, v němž najdete bližší informace: http://www.soapraha.cz/index.php?lang=cze&archiv=3&page=podrobnosti-pro-genealogy. Velkostatek Petrovice je nezpracovaný, viz http://badatelna.eu/fond/7382/, obraťte se tedy na příslušný archiv, zda Vám jeho obsah zpřístupní. Váš kronikář musel čerpat z tohoto zdroje. Pro vojenské účely není seznam majitelů v kontextu lokality podstatný. Pro daňové účely je tento seznam nezbytný.

 

Rousínov u Rakovníka byl soudním okresem Rakovníka a úředně spadal pod panství/statek Petrovice.

Obor

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

31.07.2019 11:18

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu