počet dokumentů v Národní knihovně

Text dotazu

Prosil bych o odpověď na dotaz: Kolik knih je v současné době v Klementinu řádově na miliony? 6 nebo 8 či více. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, dovolíme si nejprve odpověď trochu upřesnit: Klementinum je sídlem Národní knihovny, která ale sídlí ještě v dalších objektech, zejména jde o depozitář v Hostivaři, kde je uložena velká část fondů. Takže hovořit o knihách přímo v Klementinu je spíše technická otázka. Dále se v přehledech používá termín knihovní jednotka, nikoli jen o kniha (tento termín zahrnuje rukopisy, elektronické, audiovizuální dokumenty).
Podle poslední výroční zprávy (za r. 2008) má Národní knihovna ve svých fondech 6 465 247, z toho cca 85 tisíc jednotek tvoří rukopisy a ostatní zvláštní dokumenty. Přesná čísla a přehled najdete ve zmíněné výroční zprávě, v elektronické podobě zde: http://www.nkp.cz/files/vz2008.pdf - strana 27.