Počátky muzejních knihoven na Moravě

Text dotazu

Dobrý den, ve škole jsem dostal jako téma seminární práce "Počátky múzejních knihoven na Moravě" ale k tomuto tématu se mi nepodařilo zatím najít žádné prameny. Žádám vás tedy tímto o pomoc při jejich nalezení. Rozsah práce je cca 10 normostran mělo by jít tedy jen o stručnou hiostorii vybraných knihoven.
Předem děkuji za odpoveď

Odpověď

Dobrý den,
k dějinám moravských muzejních knihoven bohužel mnoho ucelených zdrojů není, ale snad Vám budou při Vaší práci nápomocné níže uvedené publikace a odkazy.
Z knih Vám doporučujeme následující, které pojednávají buď přímo o moravské muzejní knihovně, muzejních knihovnách obecně či konkrétních muzeích. V posledních dvou případech by bylo nutné knihy projít a danou tematiku vyhledat. Toto již není v časových možnostech služby Ptejte se knihovny.
* VAGEROVÁ, Šárka. Dějiny muzejní knihovny v Novém Jičíně. Opava: [vl. nákl.], 2007. 74 s.
* VOLNÁ Nikola. Muzejní knihovna ve Frýdku-Místku = The Library of Museum in Frýdek-Místek. Opava: [vl.nákl.], 2008. 50 s.
* CEJPEK, Jiří et al. Dějiny knihoven a knihovnictví. 2., dopl. vyd. V Praze: Karolinum, 2002. 247 s., [8] s. obr. příl. ISBN 80-246-0323-3.
- zde stručná kapitola o počátcích muzejních knihoven u nás Publikace k dějinám muzeí:
* DUDA, Josef, ed. 150 let Slezského muzea: 1814-1964: [sborník]. 1. vyd. Ostrava: Krajské nakladatelství, 1964. 155, [1] s. Publikace Slezského muzea v Opavě; sv. 12.
* NEKUDA, Vladimír. 150 let Moravského musea v Brně: stručný přehled historického vývoje. Brno: Mor. museum, 1969. 55, [3] s.
* PLÁNKA, Ivan et al. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Ve Zlíně: Muzeum jihovýchodní Moravy, [2003]. 196 s. ISBN 80-903411-0-1.

Pomoci Vám také mohou následující články:
* HÁJKOVÁ, Eva. Knihovna gymnazijního muzea v Opavě. Vlastivědné listy Slezska a severní Moravy, 2003, 29(1), s. 3-6. ISSN 1213-3140.
Klíčová slova: dějiny knihoven * gymnázia * knihovny * muzejní knihovny * školní knihovny

* NOVOTNÁ, Renata. Knihovna Moravského zemského muzea. Duha, 2002, 16(4), s. 29-30. ISSN 0862-1985.
Klíčová slova: Moravské zemské muzeum (Brno, Česko). Knihovna * muzejní knihovny -- Česko * dějiny knihoven -- Česko

V neposlední řadě můžete také využít online zdroje:
* Moravské zemské muzeum - http://www.mzm.cz/dejiny-knihovny/
* Odborná knihovna Slováckého muzea - http://www.slovackemuzeum.cz/doc/42/
* Knihovna Muzea umění v Olomouci - https://www.muo.cz/knihovna-muzeum-umeni-olomouc%20/

Záznam knih a spolu s informacemi o jejich dostupnosti v českých knihovnách naleznete v Souborném katalogu ČR na adrese https://aleph.nkp.cz/cze/skc; záznamy článků v bázi ANL na adrese: http://aleph.nkp.cz/cze/anl. Pokud byste v odkazech nenašel muzeum, jehož knihovnu chcete popsat a zároveň nenašel ani jiný zdroj, je poté samozřejmě kontaktovat přímo danou knihovnu, která by Vám měla také pomoci.