Počasí jižní Čechy leden-únor 1963

Text dotazu

V lednu a únoru 1963 údajně panovaly dlouhodobě tuhé mrazy. Ty způsobily ochromení těžby povrchového uhlí a pro jeho nedostatek byly vyhlášeny tzv. uhelné prázdniny. Prý si okresy samy zajišťoval dovoz uhlí nákladními auty ze severočeských povrchových dolů, protože uhlí nešlo nakládat do zamrzlých vagonů. Prý se i omezovala výroba a vypínal proud domácnostem.

Odpověď

Dobrý den,

podzimní "uhelné" prázdniny v roce 1963 trvaly 3 týdny a byly Ministerstvem školství a kultury prodlouženy až do 9.2., celkem tedy probíhaly od 21. ledna do 9. 2., vyučování znovu začalo 11. 2. 1963. Jako hlavní důvody tohoto opatření se uváděly dlouhotrvající mrazy a problémy se zásobováním uhlí. Pokud jde o teploty v tomto období, Český hydrometeorologický ústav ve svých historickým přehledech uvádí, že v lednu 1963 byly průměrné teploty v Jihočeském kraji -8,8°C a v únoru -7,6°C (odchylky od dlouhodobého normálu viz https://www.chmi.cz/historicka-data/pocasi/uzemni-teploty#).

Pro zajímavost v časopise Mykologický sborník z roku 1964 v příspěvku L. Hanuše "Počasí a události v roce 1963" je tato zima hodnocena v celé Evropě jako "zima století". Pokud Vás zajímá tato problematika více, doporučujeme Vám k prostudování dobový tisk (Jihočeská pravda, Rudé právo, Mladá fronta aj.), který je dostupný v našem regionálním oddělení a v oddělení periodik JVK, nebo se obraťte na pobočku ČHMÚ v Českých Budějovicích (https://www.chmi.cz/o-nas/organizacni-struktura/pobocka-ceske-budejovice/zakladni-informace). Dobrým zdrojem o konkrétním místě a situaci mohou být také obecní kroniky.

Použité zdroje

https://www.chmi.cz/historicka-data/pocasi/uzemni-teploty#
Hanuš, Ladislav: Počasí a události v roce 1963. Mykologický sborník: časopis čs. houbařů. Praha: Československá mykologická společnost, 1964, ročník XLI, číslo 1-2, s. 25-26. ISSN 0374-9436.