Pobočka Legiobanky

Text dotazu

Ráda bych Vás požádala o informaci, zda je možné ve Vaší databázi zjistit, kde byla v Olomouci pobočka bývalé Legiobanky. Případně prosím o info nebo kontakt, kde je možné to zjistit.

Děkuji za spolupráci a přeji krásný den.

Odpověď

Pobočka Banky československých legií se nacházela v Denisově ulici, č 10. Nyní se zde nachází Optika Focus.
Adresa je ověřena z dobového zdroje: Adresář Velké Olomouce z r. 1932.

V této budově se pravděpodobně vystřídalo bank vícero, neboť další nové zdroje nám uvádějí, že zde byla banka Slavia nebo Moravskoslezská banka.

"Třípatrový dům bývalé Moravskoslezské banky s výrazně plasticky členěným průčelím, které je opatřeno freskovou a též sgrafitovou výzdobou. Autorem stavby z let 1922-23 je Jaroslav Kovář st., autorem výzdoby je Jano Köhler. Jde o jeden z dokladů dekorativizující architektury v Olomouci, kombinující monumentalimus s národně pojatým
rondokubismem." (In: Seznam nemovitých kulturních památek Olomouce. Olomouc
1996)

"Objekt s prvky pozdní secese pro banku Slavii postavil v letech 1922- 1923 Jaro Kovář, st. Fresková a sgrafitová výzdoba je dílem malíře Jano Köhlera. Adaptace přízemí pro optický závod pochází z r. 1946. " (Olomouc : průvodce městem a okolím.Olomouc 1998)