Po kom je pojmenována ZŠ Weberova?

Text dotazu

Dobrý den,
v Praze 5 se nachází ZŠ a MŠ Weberova. Je jasné, že je pojmenována podle ulice, ve které sídlí (Weberova). Nicméně s jedním žákem z této školy jsme narazili na to, že ani učetlé ve škole neví, podle kterého Webera je ulice a tím pádem i škola pojmenována. Na stránkách ÚMČ a Magistrátu se mi to nepodařilo objevit.
Prosím o vypátrání odpovědi. Děkuju.

Odpověď

Dobrý den,

Weberova ulice v Praze 5 Košířích nese od roku 1975 jméno po Klementu Weberovi (1890-1971), českém lékaři (kardiologovi), profesoru Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a akademiku ČSAV. V této oblasti byly ulice pojmenovány často podle významných českých lékařů (např. Hennerova, Hamsíkova, Deylova, Wolfova, Brdlíkova, Bedrnova a Kukulova) – patrný je zde vliv motolského nemocničního areálu.

Klement Weber se narodil v Domažlicích a vystudoval tamější gymnázium. Poté studoval v Praze na lékařské fakultě, kde odpromoval na doktora veškerého lékařství v roce 1914. Jako specializaci si zvolil vnitřní lékařství a zapsal se ke svému krajanu Josefu Thomayerovi, který působil jako přednosta II. Interní kliniky. V roce 1920 přešel Weber na I. interní kliniku a v roce 1926 se stal docentem, 1933 profesorem. V roce 1931 odešel do nemocnice na Bulovce, kde působil jako primář interního oddělení a později se stal ředitelem nemocnice. Na prahu šedesátky založil v roce 1951 v Praze – Krči Výzkumný ústav chorob oběhu krevního, první svého druhu u nás. Zůstal aktivní do pozdního věku i jako autor vědeckých publikací. Se svou knihou o poruchách srdečního rytmu byl oceňován i v zahraničí.

Použité zdroje

CHRAVÁT, Josef. Akademik Klement Weber (4.3.1890-6.5.1971). Věstník Československé akademie věd. 1972, roč. 1871, č. 2, s. 101-102. ISSN ISSN 0009-0492.
LAŠŤOVKA, Marek, Kateřina JÍŠOVÁ a Václav LEDVINKA. Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. Praha: Libri, 1998. sv. 2, s. 435. ISBN 80-85983-23-0.
LAŠŤOVKA, Marek, Kateřina JÍŠOVÁ a Václav LEDVINKA. Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. Praha: Libri, 1997. sv. 1, s. 471. ISBN 80-85983-23-0.