Plzeňský Prazdroj

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se dozvěděla nějaké informace o Plzeňském prazdroji. O jeho založení, historii a fungování.
Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

základy pivovaru položil hlavní stavitel Martin Stelzer již 15. září 1839. V prosinci téhož roku vyrazil „na zkušenou” do Bavor, aby se zde důkladně seznámil se stavbami velkých pivovarů v Mnichově a okolí. Zde také poznal prvního sládka Plzeňského Prazdroje. Dne 5. října 1842 uvařil Josef Groll první várku „podkvasného piva” – spodně kvašeného ležáku, který se od ostatních dosud vařených druhů piva v Plzni lišil právě pomalým spodním kvašením. Plzeňské pivo našlo svoji novou chuť a založilo tak novou pivní kategorii zvanou „pils”.

Další informace o velice obsáhlé historii Plzeňského Prazdroje naleznete např. v následujících zdrojích:

Kejha, Josef, Janouškovec, Jiří a Jurina, Vladimír. Příběh, který nepřestává inspirovat: Plzeňský Prazdroj - od roku 1842. Vyd. 1. Plzeň: Nava, 2012. 245 s. ISBN 978-80-7211-427-6.

Steinbachová, Lucie. Plzeňský Prazdroj v historických fotografiích = Pilsner Urquell in historical photographs. Vyd. 1. Plzeň: Starý most, 2005. 120 s. ISBN 80-239-6130-6.

Čtení o pivu = Publikacija o pive po slučaju jubileja mirovoj marki = Reading on Beer to the Anniversary of World-know Mark = einiges über das Bier anlässich des Jahrestages der Weltmarke: Pilsner Urquell. Plzeň: Plzeňský Prazdroj, 1970. 62 s.

webové stránky Plzeňské Prazdroje: http://www.pilsner-urquell.cz/