Plzeň - původ názvu

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se Vás zeptal na původ a význam jména Plzeň. Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,

místní jméno /“Plzeň“/ se běžně vykládá z osobního jména /“Plzen“/ odvozením přivlastňovací příponou /“-jь“/ - „Plznův (hrad)“. Slabinou tohoto vykladu je, že osobní jméno /“Plzen“/ není nikde doloženo. Proto mnozí etymologové tuto hypotézu odmítají a přiklání se spíše k názoru, že místní jméno /“Plzeň“/ pochází ze slova /“plzeň“/, které označovalo sesutý kus půdy nebo hory (popřípadě místo, kde se hora sesouvala – srov. rusky /“opoľzeň“/), pro což svědčí i celkový ráz terénu.

Zdroj:

Lutterer, I. – Kropáček, L. – Huňáček, V.: Původ zeměpisných jmen. Praha: Mladá fronta, 1976