pluh a jiná oradla

Text dotazu

Vážení přátelé, potřeboval bych zjistit jiné pojmenování "otky pluhu" jako je např. osten a ještě další. Tyto výrazy se vyskytují zřejmě v publikaci Slovník starého ze- mědělského nářadí, nástrojů a strojů /1750-1914/ I. II. Autor Vlastimil Vondruška, vydalo Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy r. 1989, Na pomoc muzejní práci. Tyto prameny bohužel jsem u nás nikde nesehnal a proto se po dalších pátráních obracím na Vás.

Odpověď

Dobrý den, ve Slovníku starého zemědělského nářadí, nástrojů a strojů od Vlastimila Vondrušky je k heslu "otka" uvedeno:

Otka byla součástí vybavení pluhů, užívala se však i u jiných typů oradel. Železná škrabka bývala různého tvaru (trojúhelníkového, obdélníkového, válcovitého, nožovitého), na spodní hraně obvykle naostřená. V horní části škrabky bývala tulejka, prostřednictvím které se upevnila k rovné a ohlazené násadě. Otka se často zavěšovala do kroužku na boku pravé kleče pluhu.
Sloužila k oškrabování ornice z radlice, rozbíjení hrud a rovněž k pohánění volského potahu. Od středověku byla běžná v Čechách i na Moravě.

otka - tradiční, obecně rozšířený, Čechy a Morava bodka - tadiční, obecně rozšířený, okolí Domažlic botka - tradiční, vedlejší označení, stř. a v. Čechy, sz. a z. Morava odka - tradiční, vedlejší označení, okolí Ostravy osten - archaický, v Jungmannově slovníku styk - jen v Jungmannově slovníku (přeneseno ze slovenštiny) votka - tradiční, obecně rozšířený, rozptýleně užívaný v Čechách i na Moravě

vystruhadlo - archaický, v Jungmannově slovníku

ke škrabce (viz text) jsou uvedeny následující výrazy:
škrabka - tradiční, obecně rozšířený, rozptýleně užívaný v Čechách i na Moravě škrabadlo - tradiční, vedlejší označení, rozptýleně užívaný na Moravě ostří - tradiční, obecně rozšířený, rozptýleně užívaný v Čechách i na Moravě

k násadě (viz text)jsou zmíněny tyto pojmy:
násada - tradiční, obecně rozšířený, rozptýleně užívaný v Čechách bočiště - archaický, v Jungmannově slovníku čagan - tradiční, vedlejší označení, v. Morava držadlo - tradiční, vedlejší označení, rozptýleně užívaný v Čechách i na Moravě hůl (či hůlka) - tradiční, obecně rozšířený, rozptýleně užívaný v Čechách i na Moravě otčisko (či otisko) - tradiční, obecně rozšířený, Morava

Zdroj: VONDRUŠKA, Vlastimil. Slovník starého zemědělského nářadí, nástrojů a strojů (1750-1914). Roztoky u Prahy : Středočeské muzeum, 1989. Díl I. Str. 115.
V případě potřeby je slovník v obou svazcích dostupný v našem fondu, záznam i s možností výpůjčky (ikona Exempláře) naleznete v elektronickém katalogu NK ČR - http://sigma.nkp.cz/cze/nkc .

Procházeli jsme i další publikace týkající se historie, vývoje zemědělství, zemědělských nástrojů, lidové kultury atd., ale další pojmy jsme již bohužel nenalezli.