Plnoletost žen v roce 1850

Text dotazu

Prosím o zjištění věku, ve kterém dosahovala žena za rakousko-uherské monarchie, kolem roku 1850, oficiálně plnoletosti. V nalezeném záznamu v matrice svateb z roku 1850 je uvedeno "die minderjährig. Braut", ač se moje dotyčná předkyně narodila v prosinci 1826. Souhlas ke sňatku musel v matrice písemně potvrdit otec nevěsty. Děkuji mnohokrát!

Odpověď

Dobrý den,

k této problematice doporučujeme využít knihu od Josefa Peterky: Cesta k rodinným kořenům aneb praktická příručka občanské genealogie, Praha 2006 (dostupná v Historickém kabinetu FF UK v Praze), kapitola 9.11, z níž plyne, že v Rakouském císařství v roce 1850 byla stanovena pro ženy plnoletost na 24 let. Pokud musel ke svatbě udělit písemný souhlas otec, pravděpodobně nebyla nevěsta formálně plnoletá.