Plevele

Text dotazu

Který z nalezených druhů plevelů (violka rolní, pýr plazivý, heřmánek terčovitý, heřmánek nevonný, chrpa modrá, šťovík tupolistý, truskavec ptačí, svízel přítula, ptačinec prostřední, pampeliška lékařská, opletka obecná, merlík bílý, chundelka metlice)se v současné době výrazně rozšiřuje nebo dokonce expanduje a jaké jsou pravděpodobné důvody?

Odpověď

Na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět. Záleží na střídání plodin, protože např. při zvýšeném výskytu ozimých obilovin a jiných ozimých plodin (řepka ozimá aj.) se rychle množí a šíří violka rolní, svízel přítula nebo chundelka metlice. Naopak při převaze jarních plodin se šíří např. merlíky. Roli hraje také zpracování půdy – v důsledku minimálního zpracování půdy se rychle šíří vytrvalé plevelné druhy jako pampeliška lékařská nebo šťovík tupolistý, z jednoletých plevelů violka rolní, truskavec ptačí, svízel přítula, chundelka metlice. Mezi další faktory ovlivňující změny druhového složení plevelů a jejich šíření patří: kultivace, způsob sklizně, používání herbicidů (vývoj rezistence – např. u merlíku bílého nebo chundelky metlice) a regulátorů růstu, klimatické změny apod.
Pokud budete potřebovat další informace, obraťte se, prosím, na Oddělení ekologie rostlin a herbologie Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni (http://www.vurv.cz/).