Plány kostela sv. Jakuba v Městečku Trnávce

Text dotazu

Dobrý den. Hledám podklady pro práci na téma: Statické zajištění barokního kostela v Městečku Trnávce a potřeboval bych dohledat původní stavební plány kostela sv. Jakuba v Městečku Trnávce (z roku 1752).

Odpověď

Dobrý den,
děkujeme Vám za využití služby "Ptejte se knihovny".

Pokud bychom měli sami bádat, postupovali bychom asi takto:
1) Obrátili bychom se na správce samotného kostela. Ten má ve správě Římskokatolická
farnost Městečko Trnávka, konkrétně  farář Jan Dobeš.
Kontakt: famesteckotrnavka@ado.cz,Telefon: +420 461 329 147.

2) Pokud by nebyly plány na farnosti, obrátili bychom se na místní obecní úřad, zdali
plány někde nepřechovávají. Kontakt: mestecko.trnavka@iol.cz.

3) Za úvahu by stálo kontaktovat i místního amatérského historika a kronikáře či na autora publikace k 700 letům obce, zdali
o tom nemají nějaké zprávy. Kontakt by Vám mohli poskytnout třeba v Obecní knihovně.
Kontakt: knihovna.trnavka@mtr.cz.

4) Farnost (viz. bod 1) je součásti Arcibiskupství olomouckého, děkanátu Svitavy.
Stálo by za to kontaktovat i tyto instituce. Kontakt: dekanatsvitavy@ado.cz,
nebo zkuste kontaktovat Arcibiskupskou knihovnu v Olomouci knihovna@arcibol.cz.
5) Celá situace je o to zapeklitější, že městečko Trnávka se nachází v Pardubickém kraji, ale Arcidiecéze patří pod Olomouc.
My bychom asi zkusili ty, které přicházejí v úvahu:
a) Státní okresní archiv Olomouc - p.gajdosik@ol.archives.cz
b) Státní okresní archiv Svitavy se sídlem v Litomyšli - archiv@lit.cz
c) Státní okresní archiv Pardubice - archiv.pce@archivpu.cz

6) Stálo by za to kontaktovat i krajské úřady, konkrétně ten Pardubický.
E-mail: posta@pardubickykraj.cz
7) Je také možné, že by plány mohly vlastnit muzea nebo galerie, nebo něco ví o jejich
umístění. Zkuste se obrátit na:
a) Městské muzeum a galerii ve Svitavách: muzeum@muzeum.svitavy.cz,
b) Muzeum v Moravské Třebové: muzeum@ksmt.cz,
c) Tzv. "Živé muzeum" - tj. občanské sdružení, jehož činnost je zaměřena na záchranu hodnotných nemovitých a movitých kulturních památek, mj. v Městečku Trnávce: info@zivemuzeum.cz.