plakat jako...

Text dotazu

Doplňte v přirovnáních zvířata do lidských vlastností:
pláče jako:
opravdu nemohu najít správné řešení. Nejbližší, které by mohlo připadat je krokodýl, ale slyšel jsem spíše spojení krokodýlí slzy. POradíte mi?

Odpověď

Dobrý den, v publikacích věnovaných české frazeologii jsme nalezli v souvislosti s přirovnáním "pláče jako ..." případně "brečí jako ..." následující spojení:

* pláče jako bobr (nebo jako malé dítě; jako starej flašinet; jako hovado; jako jalovice)
* brečet/plakat jako želva (ve vysvětlení se uvádí, že mořská želva pije slanou vodu a sůl zpátky vylučuje ze zvláštních žláz vedle očí), přirovnání se používá ve smyslu být zalitý slzami nebo o někom, kdo roní slzy, aniž při tom budí lítost
* brečet jako stará kráva (opovržlivé vyjádření o někom, kdo hlasitě a zpravidla neupřímně štká)

použitá literatura:
* ZAORÁLEK, Jaroslav. Lidová rčení. Praha : Academia, 2000. s. 642. ISBN 80-200-0824-1.
* Slovník české frazeologie a idiomatiky. Sv. 1, Přirovnání. Praha : Academia, 1983. s. 409.
* MRHAČOVÁ, Eva. Názvy zvířat v české frazeologii a idiomatice : tematický frazeologický slovník. Ostrava : Ostravská univerzita, 1999. s. 18, 22, 45, 78, 153. ISBN 80-7042-537-7

Těší nás Váš zájem o službu Ptejte se knihovny, nicméně bychom Vás rádi upozornili, že služba Ptejte se knihovny není určena k zodpovídání školních úloh, řešení referátů, seminárních prací atd. Více informací naleznete na http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu pod formulářem pro zadání dotazu. Odpověď na Vámi položený je možné nalézt v příručkách, které by měly být běžně dostupné např. ve veřejných knihovnách.