pláč

Text dotazu

Proč člověk začne plakat aniž by to dělal schválně. Jestliže se tomu dá alespoň trochu zabranit tak jak? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobry den, myslim si, ze zacit schvalne plakat, je jednou z disciplin pri nacvikovych etudach na hereckych skolach. Clovek ale v beznem zivote place spise "podvedome" a mnohdy je opravdu tezke plac "regulovat".
Pricin, proc clovek zacne plakat, (i kdyz by radsi slzy neukazoval,) muze byt mnoho. Dotaz by Vam  odborne vysvetlili lekari, nejspis neurologove, psychiatri nebo psychologove. Kontaktu je mozno najit mnoho i na ruzne internetove poradny, ktere se podobnymi problemy lidi zabyvaji, napr.

http://www.lidske-emoce.com/kontakt/

V knize DARWIN, Charles. Vyraz emoci u cloveka a u zvirat. Praha:
Ceskoslovenska akademi ved, 1964. se na str. 121 pise: "Ojedinele usili potlacit vyron slznych zlaz ma maly ucinek a zda se opravdu, ze casto vede k opacnemu vysledku. Stary zkuseny lekar mi vypravoval, ze podle jeho zkusenosti jediny prostredek, jak zastavit prilezitostny horky plac zen, ktere k nemu prisly na poradu a samy si praly upustit od place, byl vazne je poprosit, aby se o to nepokousely, a ujistit je, ze nic by jim neulehcilo tolik, jako kdyby si dlouho a hodne poplakaly."

Velmi asi zalezi na veku  cloveka, na tom, zda se jedna o dite, zenu nebo muze. Vseobecne se vi, ze napr."dospivani je charakterizovano dramatickymi biologickymi, socialnimi a kognitivnimi zmenami. Dospivajici ziskava vice ruznych socialnich  roli a dosahuje pokroku v rozvoji abstraktniho mysleni....narust emocniho zmatku ... dospivajici se zdaji zvlaste zranitelni a malo odolni vuci socialni uzkosti...." a to taky muze vyvolavat casty plac, mnohdy bez zdanlive vetsich  pricin..

Cerpano z knihy: STUCHLIKOVA, Iva. Zaklady psychologie emoci. Praha: Portal, 2007.