Pitná voda

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl¸bych se zeptat zda pokud je voda převařená, tak se v ní zlikvidují všechny choroboplodné látky a dá se nějakých zdravotních rizik bezpečně pít. Myslím tím když šlo původně o užitkovou vodu. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

užitková voda je charakterizována jako voda, která svým složením není vhodná k pití a může způsobit zdravotní potíže. Tato voda je za určitých okolností po převaření pitná. Je ovšem vždy třeba znát složení dané vody. Některé látky (bakterie) je možné převařením účinně odstranit, jiné látky (chemické látky)  nejsou varem odstranitelné.

Viz text diplomové práce s názvem "Hygiena vody" vypracované na Mendelově univerzitě v Brně:

"Dosud se však často udržuje mezi lidmi pověra, že převařením se z nepitné stane voda pitná, aniž by přitom lidé rozlišovali mezi druhem kontaminace. Zatímco u bakteriální kontaminace je var účinným prostředkem, u chemické kontaminaci nikoliv (nepočítáme-li některé těkavé látky, které se však ve studních většinou nevyskytují), protože varem se chemické složení vody nemění a když, tak k horšímu: odpařením části vody se přítomné látky zahustí a koncentrují."

Použité zdroje

Diplomová práce "Hygiena vody" (dostupná online)
http://www.szu.cz/[…]/prevarovani_vody_verejnost.pdf

https://www.ireceptar.cz/[…]/