Písně na téma šátky, šátečky

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych trochu "nakopnout" - zjišťuji co nejvíce písní na téma šátky, šátečky - napříč žánry, napříč dobou.
Napadly mě jen Dva šátečky, Červený šátečku kolem se toč a Zrádný banjo, kde je také zmínka o šátku.
Máte lepší možnosti vyhledávání a tím i více výsledků, prosím?
Moc děkuji za jakýkoli námět.

Odpověď

Dobrý den,

šátek / šáteček je asi zmíněn ve větším množství písní, kromě těch, které uvádíte, nás napadlo ještě, viz níže; určitě jich ale může být i víc...

Např.:

Šáteček. (Společná.)

Kolem dívky, která drží v ruce šáteček (obyč. červený), postaví se ostatní hráči do kola, obličeji do. vnitř.

Prostřední začne zpívat:

Mám šáteček mám,

komu já ho dám?

žádnému jinému

než mému milému,

tomu já ho dám.

Ztratila sem šátek

celý krví pokapaný,

ztratila sem šátek

celý krví politý.

Našla sem ho v jeteli,

aby lidi věděli

že je červený.

Z knihy: Národní písně, pohádky, pověsti, říkadla, .... (Jos. R. Vilímek), 1879, s. 38. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:1ed13b0c-d7f8-4fc0-a4c6-fd5df0a107a7

Našli jsme také další starší text:

Dary

Nápěw

Kdybych gá wěděla, že budeš můg,

Dala bych gá tobě prstýnek swůg;

Ale že si mysljš ginam,

Anj ti prstýnek nosit nedám.

Kdybych gá wěděla, že budeš můg,

Dala bych gá tobě šáteček swůg;

Ale že si mysljš ginam,

Ani ti šáteček špinit nedám!

Z knihy: ERBEN, Karel. Pjsně národnj w Čechách.. Praha: Jan Pospíšil, 1843, s. 108. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:cb70b800-9dba-11e8-830e-005056825209

Dále pak:

Tvůj bílý šátek, mě zpátky nezavolá

Červená růžičko, proč se nerozvíjíš...oba jsme plakali, do šátku bílého slzy svý utírali Dva kováři. Jaké je to hezké, dva kováři v městě Jen dej, jen dej, dokud jseš mlaďounká Kdybych já byl selským synkem...

Keď já idem k vám, na muziku dám...

Marjánko, Marjánko, Marjánko má...

Okolo Seče...

Roste drobná jetelinka...

Doporučujeme ještě projít, viz odkaz níže https://www.zpevnik.org/texty.htm