píseň z filmu "Právě začínáme"

Text dotazu

Kdo je autorem textu v titulní písni Josefa Dobeše z filmu "Právě začínáme" z roku 1946?

Odpověď

Dobrý den,

podle databáze Národního filmového archivu (http://web.nfa.cz/ceskyhranyfilm/cz/obsah/filmy/73287.html) byly ve filmu "Právě začínáme" použity čtyři písničky. Bohužel zde neni uvedeno, která z nich jako titulní.

U písniček "Červená mašlička, líčka jak jablíčka",  "Míval jsem tě vždycky rád " a "Já už vím, Jeníčku, co na mně chceš"  jsou autory textů František Vlček a Josef Neuberg. Ti byli také autory původního námětu filmu.

V případě čtvrté písně "Išla Marína od Hodonína" jsme autora nenašli. Zmíněné tři písničky vyšly v roce 1946 i tiskem v nakladatelství Fr. Kováříka, v edici Popěvky. Písnička Išla Marína od Hodonína takto vydána nebyla, domníváme se tedy, že by mohlo jít spíše o lidovou píseň.