Pisa, věž, výška

Text dotazu

Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, jaká je výška šikmé věže v Pise, na různých
místech se uvádí různé výšky od 54,5 m až do 58,63 m. Můžete mně prosím Vás dát nějaký odkaz na oficiální dokumenty nebo sdělit přímo výšku...

Odpověď

Dobrý den,

bohužel jsem neměla k dispozici publikaci:
Valdes, Giuliano. Umění a historie Pisy / Giuliano Valdes ; fotografie Andrea Pistolesi ; [z italštiny přeložil Tomáš Vrba] Firenze : Bonechi, 1995. 124 s. : il. (Máme ji pouze v národním konzervačním fondu). Údaj italských autorů by se měl chápat jako hodnověrný.
Z pramenů, které jsem měla k dispozici, jsem k nezpochybnitelnému závěru nedošla. V našich zdrojích jsem se střídavě setkávala s výškou 54,5 m (Ottův slovník naučný (1902), Meyers neues Lexikon (1974), Bertelsmann Lexikon in 15 Bänden (Berlin 2002)a některé internetové adresy. Výšku 55 m udávají mj. Masarykův slovník naučný (1929), Ottova všeobecná encyklopedie ve dvou svazcích ( 2003) a některé jiné internetové adresy - stačí do vyhledávače Google zadat "šikmá věž v Pise".
Osobně bych se v tuto chvíli přikláněla k údaji v Bertelsmann Lexikonu a to vzhledem ke známé německé preciznosti a k faktu, že jde o jeden z nejnovějších encyklopedických zdrojů. Rozhodně byste si ale měl obstarat Valdesovu knihu (doporučuju, pokud jste v Praze, Městskou knihovnu v Praze a Státní technickou knihovnu, obě jsou na Mariánském náměstí). Možná, že byste se také mohl dotázat v Národním technickém muzeu.