Pilníkov

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, kde je původ názvu města Pilníkov a jak tento název vznikl. Město leží v Krkonoších nedaleko Trutnova. Nedávno mu byl darován titul města. Může to být snad ze slova pilník nebo pilný? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,  původní název Pilníkova byl Billungsdorf > Pillungsdorf, v prvním členu má osobní jméno "Billung", známé z germánského bájesloví jako jméno trpaslíka a lupiče. Místní jméno se pravidelným vývojem zkrátilo v Pilsdorf a zůstalo na vsi, která se vedle městečka vyvinula. Ve 14. století se jméno Pilungsdorf spodobou samohlásek změnilo v Pilingsdorf a z této podoby z něho utvořeno české jméno Pilinkov. To bylo často nedbale zapisováno s tečkou nad n, takže bývalo častěji čteno a opisováno Pilnikov nebo Pilníkov, které je spojováno s českými slovy pilný a pilník.

Další zajímavé informace o vývoji jména, historii i současnosti městečka, se dozvíte z publikací:
AUGUSTIN, Josef. Velká encyklopedie měst a obcí ČR. Vyd. 1.. Sokolov : Arbor ; Praha : Knižní klub, 2001. 992 s. ISBN 80-242-0565-3 (Euromedia Group - Knižní klub : váz.) * 80-901534-1-0 (Arbor : váz.)

PROFOUS, Antonín; SVOBODA, Jan; ŠMILAUER, Vladimír. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. Díl 3, M-Ř. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1951.

KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 5.díl, Par-Pra. 1. vyd.. Praha : Libri, 2002. ISBN 80-7277-039-X (díl 5 : váz.) * 80-85983-12-5 (soubor : váz.)

Dostupnost publikací v Národní knihovně ČR spolu s možností jejich výpůjčky naleznete v online katalogu NKC, dostupnost knih ve fondu jiných knihoven v Souborném katalogu SKC. Oba katalogy jsou dostupné na WWW: http://sigma.nkp.cz/F/ .