Petr Švehla z Hořiněvsi

Text dotazu

Kdo to byl Petr Švehla z Hořiněvsi, žil kolem roku 1946, napsal Žal a Nový zákon, který je možné zakoupit na CD Romu ve Vědecké knihovně v Olomouci

Odpověď

Dobrý den,

o písaři Petru Švehlovi z Hoříněvsi jsem nalezla pouze jednu menší zmínku v knize: Z rukopisných sbírek Univerzitní knihovny v Olomouci. Zde autor knihy, Eduard Petrů, píše:
"Přibližně ze stejné doby ( třetí čtvrtina 15.století ) pochází také Žaltář a Nový zákon Petra Švehly z Hoříněvsi ( sign. M II 47 ), jehož původce je určen na fol.63a zápisem: "Finitus librer Psalteri per Petrum dictum Sswehla de Horziniewes Annorum Domini 1496." Rukopis, jehož původce byl rektorem v Praze u Matky boží Na louži , je podle názoru Vladimíra Kyase opis tisku z poslední čtvrtiny 15.století."( pozn. Kostel U Matka boží Na louži - kostel, který stával na dnešním Mariánském náměstí v Praze ) Více informací Vám možná poskytne sama Vědecká knihovna v Olomouci, kde je rukopis uložen.
http://www.vkol.cz/ ( dotaz můžete poslat formou Ptejte se knihovny. V kolonce - Které knihovně je dotaz určen - vyberete Vědeckou knihovnu v Olomouci ).

Zdroj:
Petrů, Eduard, Z rukopisných sbírek Universitní knihovny v Olomouci. 1. vyd. Praha : SPN, 1959