Petr Bezruč

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda se Petr Bezruč
řadí spíše k anarchistům nebo k realistům. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

myslíme si, že na otázku, která vás zajímá, není možno jednoznačně odpovědět.

Petr Bezruč je zařazován mezi anarchistické buřiče sbírkou Slezské písně, ale celková jeho tvorba je oproti dalším básníkům z této skupiny, trochu odlišná ( např. S.K.Neumanna, F. Šrámek, F. Gellner).

Čerpáno z: Lexikon české literatury. Osobnosti, díla, instituce. 1. A-G. Praha: Academia, 1985.

Literární historici řadí P. Bezruče do generace tzv. anarchistických buřičů.

Jeho dílo je ovlivněno symbolismem a Českou modernou.

Anarchističtí buřiči, "básníci života a vzdoru", je označení pro skupinu mladé generace českých spisovatelů, která začala tvořit na přelomu 19. a 20.

století.

Tvorba jejich představitelů byla výrazně ovlivněna myšlenkami anarchismu (úsilí o neomezenou svobodu člověka a odmítání autority státu), antimilitarismu (odmítání války) a vitalismu (oslava života a přírody).

Byli silně ovlivněni filozofií Friedricha Nietzsche a Maximem Gorkým.

Někteří byli součástí hnutí Omladina (P.Bezruč pouze sympatizoval).

Z hlediska uměleckého vývoje navazovali na Macharovu satirickou notu realistického ztvárnění skutečnosti, Sovův impresionismus a Březinovu symboliku a metaforiku.

Představitelé: Viktor Dyk

František Gellner

Fráňa Šrámek

Karel Toman

Stanislav Kostka Neumann

Petr Bezruč

Zdroj: Wikipedie. Upozorňujeme, že tento zdroj neověřujeme, neručíme za relevantnost informací.

Pokud byste potřeboval odbornější vysvětlení, doporučujeme obrátit se na Ústav pro českou literaturu AV ČR http://www.ucl.cas.cz/.