Pětmecítma a téhodne

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat,co znamenají staročeská slova
pětmecítma a téhodne.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podobný dotaz jsme již v rámci služby Ptejte se knihovny řešili, pouze se jednalo o o výraz "tříměcítma", odpověď naleznete na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/trimecitma/?searchterm=třímecítma.

Obdobně tedy "pětmecítma" je zastaralý výraz pro číslovku dvacetpět, výklad a příklady použití naleznete na stránkách Vokebuláře webového http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx (do vyhledávacího okenka stačí pouze zadat hledaný výraz).

Slovo "téhodne" označovalo "týden" , podrobnější vysvětlení zní: doba šesti po sobě následujících dnů zakončená sobotou symbolizující šest dní stvoření světa sedmý den v řadě týden, doba sedmi po sobě následujících dnů.

Příklady použití a vysvětlení ( uvedeno až na konci stránky) naleznete opět ve Vokebuláři webovém http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx .

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

09.12.2010 10:15

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu