Peterkův dům na Václavském naměstí od J. Kotěry

Text dotazu

Dobry den. Dovoluji se dotazat, zda nevite, co bylo puvodne /jaky obchod - sortiment/ v tomto dome. Ted je tam obuvnictvi Salamander. Diky predem a preji hezky den.

Odpověď

Dobrý den, v Peterkově domě provozovala svou živnost od roku 1900 Lidová banka v Praze, zaměřená na drobné úvěry. Fotografii domu s původním vývěsním štítem naleznete například v knize: KOTĚRA, J. Práce má a mých žáků 1898 - 1901.Vídeň ; Praha : A. Schroll : Unie Vilím, [1901-1903?]. Fotografie z roku 1991(2) ukazuje, že zde sídlil obchod STYL ( látky či oděvy) a reklamní agentura. Dnes je to již Vámi zmíněné obuvnictví Salamander. Bohužel v nám dostupných publikacích více informací o obchodní činnosti, která se v tomto secesním domě děla, nebylo. V knize Kronika královské Prahy a obcích sousedních se můžete dočíst, že před přestavbou J. Kotěry v letech 1899 - 1900 se dům nazýval "U Černého orla". V roce 1608 koupil dům od rodiny Pekárkovy Jan Ledčanský z Popic na Šebetově a Hrnčířích s manželkou Reginou z Aventina. V době přestavby zde pobýval bankéř Peterka.

Zdroje:

RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Díl 3, Purkyňova ulice - Žofín. 2. vyd., v NLN 1. vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1996. ISBN 80-7106-130-1 (soubor : váz.; 80-7106-133-6 (váz.) KOTĚRA, Jan. Práce mé a mých žáků 1898-1901. Vídeň ; Praha : A. Schroll : Unie Vilím, [1901-1903?]

KOZÁK, Jaroslav. Václavské náměstí : stopami historie a pověstí. Praha : Vars, [1991 nebo 1992]. ISBN 80-900726-5-8 (brož.)