Periodizace dějin Vs Třídobá periodizace pravěkých dějin

Text dotazu

Dobrý den,
jsme již drahná léta ze školy, tak mi v hlavě vrtá něco co se mi tam z té doby uchytilo pouze částečně.

Obecná periodizace historie se dělí na Pravěk, Starověk , Středovek atd...
Období pro pravěk zpravidla ohraničujeme 3mil - cca 3500 př. n. l. , Toto období ukončuje vynález písma.
Na druhou stranu však mluvíme i o třídobé periodizaci pravěkých dějin, přičemž například doba železná začíná až 1200 př. n.l. ...
Neměla by tedy spadat spíše do Starověku?

předem díky za odpověď nebo nasměrování. Už k vůli tomu pomalu nespím a to jsem prohledal půlku internetu (nejspíš špatně)

Odpověď

Vývoj v různých částech světa probíhal nerovnoměrně, na území České republiky mluvíme o pravěku od doby kamenné do stěhování národů, poté následuje středověk.

Periodizace pravěku na území ČR:

Doba kamenná 1,8 milionu – 2200 př. n. l.

Doba bronzová 2200 – 800 př. n. l.

Doba železná 800 př. n. l. – 0

Doba římská a stěhování národů 0 – 568

Pojem starověk se pro území ČR nepoužívá, vztahuje se k civilizacím Předního východu a Středomoří.

V rámci pravěku lze rozlišit starší (prehistorie) a mladší období (protohistorie), kdy se objevují první písemné prameny.

Zdroj: Archeologie pravěkých Čech. 1-8. Praha 2007-2008.