periodika, Poděbrady

Text dotazu

Dobrý den, na seminární práci předmětu Studium médií máme porovnat veškerá média v Poděbradech těsně před sametovou revolucí a dnes. Můj dotaz je, jak ve vaší knihovně vyhledat tištěná média - veškeré tehdy a dnes vydávné časopisy, noviny, oběžníky, informační brožury podniků atd.,a zda mi doporučujete se vydat do Poděbrad, nebo vše, co je dostupné mohu nalézt i v Praze. Předem děkuji. Veronika Šmausová

Odpověď

Dobrý den,

existují tištěné bibliografie, které byly vydané jak před rokem 1989 a tak i po tomto roce a které jsou dostupné v mnoha knihovnách, také v Referenčním centru naší knihovny. Periodika vycházející nyní v Poděbradech by měla být uvedena v bázi NKC (záznamy jsou zpracovávány na základě práva povinného výtisku). V přehledu dílčích bází NKC je i podbáze Seriály (periodika) domácí provenience. Záznamy lze ukládat na PC nebo posílat na e-mail. Pokud NK ČR vlastní exempláře, jsou u záznamu uvedeny, roky předchozí je nutné dohledat v naskenovaném katalogu - http://katif.nkp.cz Periodka se studují buď ve Studovně periodik nebo starší roky ve Všeobecné studovně, ke studiu je nutný průkaz NK ČR - viz informace na
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Zakladni_informace&%20submenu3=63

Na portálu Knihovny.cz jsou v sekci Co bylo vydáno? a podsekci Periodika v ČR
http://www.knihovny.cz/page.php3?IDM=8&IDMS=35 soupisy bibliografických zdrojů, které jsou důležité pro periodika na území ČR, ČSSR, atd.

Studovat periodika přímo v Poděbradech je možné jistě také a někdy i z hlediska času výhodné. Mnohé knihovny si budují různé příruční soupisy a mají další pomůcky, které v mnoha směrech mohou usnadnit vyhledávání.