periodika na Liberecku 1919-1939

Text dotazu

Pro diplomovou práci bych se potřebovala dozvědět, jaká periodika (noviny, časopisy) vycházeli v letech 1919 - 1939 na Liberecku - konkrétně v Rochlici, Vesci a Horním Růžodole. Jedná se mi o česká i německá periodika, která zde v této době vycházela. A také by mě zajímalo, kde jsou uložena. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, retrospektivní bibliografie: Česká retrospektivní bibliografie. Řada 2, Časopisy. Díl 2, Časopisy České republiky 1919-1945 (CERBI C2). Brno : Sdružení knihoven ČR : Moravská zemská knihovna, 2006-2007 a Souborná báze PER Moravské zemské knihovny uvádějí následující tituly:

HORNÍ RŮŽODOL
 *Číslo a prostor
Nakladatel    Horní Růžodol
Vycházel    Vych. 1931
Následoval    Dále pokračoval pod názvem: Pražská peněžní bursa
Region    Horní Růžodol, Liberec, e-cz-cn, li
Signatura    NKP 54 J 8315

* Pražská peněžní bursa
Viz:    Číslo a prostor
Nakladatel    Horní Růžodol
Vycházel    Vych. od r. 1931
Předcházel    Číslo a prostor
Region    Horní Růžodol, Liberec, e-cz-cn, li
Signatura    NKP 54 J 8315 1931-

* Labe
Podnázev    Zábavná a poučná příloha "Naše hnutí"...
Nakladatel    Horní Růžodol
   Liberec
Vycházel    Vych. 1922
Příloha    Naše hnutí,
Region    Horní Růžodol, Liberec, e-cz-cn, li
   Liberec, Liberec, e-cz-cn, li
Signatura    NKP 54 D 3774 1922

* Der Mieterschutz
Podnázev    Sozialpolitische Zeitschrift zur Wahrung der Interessen der Alt-
und Neumieter sowie Pächter. Organ der Mietervereine in der TschSR mit deutscher Geschäftsspräche
Nakladatel    Horní Růžodol. Místo vydání: Liberec : Franz Biedermann
Vycházel    Roč. 1 (říjen 1934, č. 1) - 5 (září 1938, do č. 9)
Periodicita    Měsíčník
Poznámka    Pozn.: předcházel Allgemeine Mieterzeitung
   definitivní
Region    Horní Růžodol, Liberec, e-cz-cn, li
Signatura    NKP III 1456 1934-1938

* Naše hnutí
Podnázev    Měsíčník věnovaný hmotným a sociálním otázkám pohraniční fin.
stráže
Nakladatel    Horní Růžodol
   Liberec
Vycházel    Roč. 1 (1922)
Příloha    Labe,
Region    Horní Růžodol, Liberec, e-cz-cn, li
   Liberec, Liberec, e-cz-cn, li
Signatura    NKP 54 D 3774 1922

* Obrázky z Jizerských hor
Nakladatel    Horní Růžodol : J. Veselý
   Proseč nad Nisou : J. Veselý
Vycházel    Roč. 1 (1923)
Region    Horní Růžodol, Liberec, e-cz-cn, li
   Proseč nad Nisou, Jablonec nad Nisou, e-cz-cn, li
Signatura    KNM Z 50 F 56 1923
   NKP 54 G 6532 1923
   SVK HK 54 947 1923

* Ocelový vítr
Podnázev    Organisační a literární revue, sloužící zájmům Svazu
československé mládeže národně socialistické v Horním Růžodole
Nakladatel    Horní Růžodol : Eduard Rozkopec a Josef Novotný
Vycházel    Roč. 1 (srpen 1928, č. 1 - prosinec 1928, do č. 5)
Periodicita    Měsíčník
Poznámka    definitivní
Region    Horní Růžodol, Liberec, e-cz-cn, li
Signatura    NKP 54 D 4712 1928
   KNM Z 48 D 16 1928

ROCHLICE

 * Erste sudetendeutsche Film- und Theaterzeitung
Podnázev    Illustrierte Filmowoche
Nakladatel    Rochlice u Liberce : Otto Herold
Vycházel    Roč. 1 (14. květen 1938, č. 1 - 20. srpen 1938, do č. 15)
Periodicita    Týdeník
Poznámka    definitivní
Region    Liberec, Liberec, e-cz-cn, li
Signatura    NKP III 5351 1938

VESEC, o.LIBEREC
* Volkskultur
Nakladatel   Vesec : Wünsch, Rudolf.
Vycházel   od července/srpna 1936, č.1 - leden/únor 1937, do č.1
Periodicita  6x ročně
Signatura    NKP III 4205 (1936 - 1937)

Zkratky: NKP = Národní knihovna Praha (signatura začínající římskou číslicí
- pouze archivní exemplář, ostatní - exempláře dostupné v Klementinu; KNM = Knihovna Národního muzea; SVK HK = Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové.

Pokud byste měla zájem o dohledání periodik, která v daném časovém období
(1919 - 1939) vycházela v Liberci či konkrétních obcích tohoto regionu, můžete využít následující zdroje:
* Souborná báze PER Moravské zemské knihovny: http://www.mzk.cz/katalogy/
*  Česká retrospektivní bibliografie. Řada 1, Noviny. Díl 1, Noviny České republiky od počátku do roku 1918 (CERBI N1). Brno : Sdružení knihoven České republiky : Moravská zemská knihovna, 2008 (2 sv.)
*  Česká retrospektivní bibliografie. Řada 2, Časopisy. Díl 2, Časopisy České republiky 1919-1945 (CERBI C2). Brno : Sdružení knihoven ČR : Moravská zemská knihovna, 2006-2007 (4 sv.)
*  Bibliografický katalog časopisectva republiky Československé za rok 1920 = liste bibliographique des journaux paraissant dans la république Tchécoslovaque pour l année 1920. Praha : Československý ústav bibliografický, 1921.
Všechny výše zmíněné bibliografie jsou dostupné v Referenčním centru NK ČR:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm.