pentera

Text dotazu

Co je to pentéra?

Odpověď

Výraz "pentera" označuje starověkou válečnou pětiřadou veslovou loď (zdroj: Velký slovník naučný. Praha: Diderot, 1999), trošku podrobnější informace jsme nalezli na internetu na stránce
http://www.desperado.cz/view.php?cisloclanku=2005043001 , kde je popisována první Punská válka a také se zde objevují některé údaje o penterách:
"...Před Římany stála v dané situaci jediná možnost k získání celkové převahy a vítězství. Prvořadou prioritou se stalo vybudování loďstva, které by bylo schopno čelit kartáginské flotile a jež by zvrátilo i na moři poměr sil v jejich prospěch. Ve snaze dosáhnout tohoto cíle přistoupili Římané v roce 261 k výstavbě válečného loďstva, které odpovídalo soudobé helénistické vojenské technice. Šlo o těžší plavidla ve srovnání s loďmi, jichž Římané užívali do té doby. Jako vzor jim sloužila ukořistěná kartáginská "pentera"
("s pěti řadami vesel nad sebou") a na jejich výstavbě se podílela jihoitalská řecká města. Předpokládá se, že pomoc poskytovaly i Syrákúsy, které stály věrně na straně Římanů. Budování římské válečné flotily postupovalo, díky obrovskému vypětí, rychlým tempem, takže už o rok později mohl římský vojevůdce G. Duilius shromáždit v Messáně poměrně silné loďstvo..."