Penízovka jarní

Text dotazu

Vážení přátelé, prosím o laskavé zjištění zda jarní penízovky - penízovky sněžné (Collybia verna), které rostou brzy na jaře na spadlých šiškách, jsou jedlé, nejedlé či jedovaté.

Odpověď

Dobrý den, předpokládáme, že Váš dotaz souvisí s Houbařskou soutěží nedělního Hobby magazínu  (http://www.rozhlas.cz/plzen/soutez/_zprava/559739). Služba Ptejte se knihovny nezodpovídá otázky související s různými kvízi a soutěžemi, z tohoto důvodu Vám můžeme pouze poradit zdroj, v němž odpověď na Váš dotaz
naleznete:

* ANTONÍN, Vladimír. Encyklopedie hub a lišejníků. Praha  : Nakladatelství Libri a Nakladatelství Academia, 2006. s. 264, 267. ISBN 80-7277-164-7 ; 80-200-1476-4.

Penízovka jarní, která patří podle Červeného seznamu hub ČR mezi kriticky ohrožené (http://www.natur.cuni.cz/cvsm/cervsezna.htm,
http://www.biolib.cz/cz/taxon/id299770/), roste v březnu a dubnu velmi vzácně na tlejících větvičkách listnáčů. V souvislosti se šiškami jsme spíše v literatuře nalezli např. Penízovku smrkovou (Strobilurus esculentus), Penízovku nahořklou (Strobilurus tenacellus) a Penízovku provázkovou (Strobilurus stephanocystis).

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.04.2009 11:12

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu