pečeť a znak obce Padochov část Oslavan,okres Brno-venkov,kraj Jihomoravský

Text dotazu

Dobrý den, prosím o informaci kde a v jakých historických materiálech bych našla konkrétní podobu nebo vyobrazení pečetě a znaku obce Padochov část Oslavan. Jejich popis pravděpodobně z roku 1717 je mi znám
                                                                                                                        Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

z materiálů, které máme k dispozici, nám není jednoznačně známo, zda obec Padochov měla vlastní znak a pečeť a zda existuje v nějakém zdroji jejich vyobrazení. Padochov se většinou historicky spojuje s městem Oslavany a jako jeho část spadá pod jeho vyobrazení.

Například závěrečná studentská práce věnující se pečetím panství na Moravě a ve Slezsku v 18. a 19. století připisuje obec Padochov pod Oslavanské panství a obsahuje i vyobrazení pečeti (bez datování) na s. 38, odkaz na práci zde: https://is.muni.cz/th/c8f49/Pecete_panstvi_na_Morave_a_ve_Slezsku_v_18_a_19_stoleti_Brnensky_kraj.pdf

Bakalářská práce věnující se městu Oslavany také obsahuje vyobrazení znaku, pečeti a vlajky města (Příloha č. 1, s. 52), obec Padochov uvádí jako součást města. Odkaz na práci zde: https://is.vske.cz/th/zi0vu/Bc.prace_-_Veronika_Mavlerova.pdf
Použité zdroje v těchto pracích Vám možná poskytnou inspiraci pro další zdroje, které by vás mohly zajímat.

Narazili jsme však také na zmínky o znacích Padochova jako samostatné obce, většinou v souvislosti s významem vinohradnictví, který se odrazil ve vyobrazeních znaků moravských obcí. Pro ilustraci uvádíme citace a odkazy na zdroje, z nichž čerpáme:

„Také v četných jiných obcích s vinařskou tradicí měli na pečetích z poloviny XVIII. století révu, hrozen, případně vincourské náčiní. Byly to obce Židlochovice, Ostrovačice, Újezd u Uherského Brodu, Chvalkovice u Bučovic, Sobůlky, Oslavany, Padochov, Dolní Bojanovice, Německé Prusy...“ Vlastivědný sborník Moravskobudějovicka. Moravské Budějovice: Muzejní spolek v Moravských Budějovicích, 2005, s. 20.

„Oslavany mají na pečeti z roku 1622 vyobrazen keř vinné révy s hroznem a kosíř (vinařský nůž), Nová Ves na pečeti z roku 1750 — znak radlice, na níž je vryt vinařský nůž, Cučice — námět hroznu s radlicí, Biskoupky — vinný kosíř, Padochov — révový keř s ptáčkem, hroznem a kosíř.“ PLCHOVÁ, Jarmila. Oslavany: z kronik, dokumentů a vzpomínek. Oslavany: Městský národní výbor, 1989. s. 29.

„Motiv vinného hroznu bývá spojen s námětem vinného nože-kosíře: Oslavany (Brno-venkov) — vinný keř s hroznem, kosíř. (…) V různých obměnách se vinařské motivy spojují s další tematikou, většinou zemědělskou, která se tak hustě prolíná v našich obecních pečetích: Padochov (Brno-venkov) — révový keř s ptáčkem a hroznem, kosíř.“ FROLEC, Václav, GREPL, Jindřich a Okresní vlastivědné muzeum (Mikulov, Břeclav, Česko). Vinohradnictví: kapitoly z dějinného vývoje od minulosti do současnosti na Moravě a v Čechách. Brno: Blok, 1973. s. 256 a 259.

Připojujeme odkaz i na studii o rozvoji těžebního průmyslu v oblasti obce Padochov, pokud by Vás zajímala i tato tematika z výzkumu regionu: Petr Popelka: Podnikání a životní styl měšťanských podnikatelů éry průmyslové revoluce ve světle pozůstalostních spisů. Příklad moravské podnikatelské rodiny Kleinů. In: Časopis Matice moravské, roč. CXXIX, Brno 2010, s. 45-77. Odkaz zde: http://www.matice-moravska.cz/files/magazine-numbers/2010-1-nove.pdf

Pro více relevantních informací k Vaší otázce Vám však doporučujeme zkusit kontaktovat Státní okresní archiv Brno-venkov, v kterém spravují i Fondy obcí, městysů a měst do r. 1945: https://www.mza.cz/brno-venkov/kontakty-statni-okresni-archiv-brno-venkov/

Přínosné informace by Vám případně mohl poskytnout Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska, odkaz na kontakt zde: http://www.rosicko-oslavansko.cz/18-kontakt/37-kontakt/, anebo Zámek Oslavany: https://www.biotoposlavany.cz/zamek-oslavany/ms-1115/p1=1115.

Kontakt / Kontakt / Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska

www.rosicko-oslavansko.cz

Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska

Mrzí nás, že neumíme odpovědět na Váš dotaz přesněji. Snad budou pro Vás přínosné doporučené zdroje.