Pečeť

Text dotazu

Dobrý den,
kdo v minulých staletích určoval, co bude zobrazeno na obecní pečeti?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Odpověď na Vaši otázku jsme nalezli v knize Jarmily Krejčíkové Úvod do české sfragistiky:

 "Pořizování typářů vesnic a schvalování jejich obrazové a nápisové náplně bylo ovšem v kompetenci příslušných vrchnostenských úřadů, a proto můžeme ještě v 19. A 20. století najít některé písemné prameny k této problematice v patrimoniálních archivech. V 19. století se pochopitelně i v oblasti komunální sfragistiky objevovaly suché typáře a prvá razítka, jejichž užívání a částečně i náplň po roce 1848 stále častěji ovlivňovaly úřady politické správy. Po roce 1918 se na komunálních pečetích a razítkách udržela původní znamení, která z nich definitivně zmizela až v roce 1952, kdy bylo stanoveno, že na razítku může být pouze státní znak."

Citováno z :
KREJČÍKOVÁ, Jarmila a Tomáš KREJČÍK. Úvod do české sfragistiky. Ostrava: Klub genealogů a heraldiků, 1989.