pavouk se 6 nohama

Text dotazu

Dobrý den, jednou jsem viděl v garáži pavouka - toho velkého, černého a chlupatého.
Ale měl jen šest nohou a to vím naprosto jistě - byl opravdu velký.
Mohl mu někdo někdy nějak ty nohy utrhnout? Nebo, k čemuž bych se přikláněl, se jednalo o genetickou vadu?
genetické vady se vyskytují u všech živočichů myslím...

Odpověď

Dobrý den,

Je pravděpodobné, že se jednalo o genetickou vadu, neboť pavouci mají opravdu nohou osm. Zajímavé postřehy na téma pavouci Vám přikládáme jako odpověď. Informace jsme čerpali z Digitální knihovny Kramerius (http://kramerius4.nkp.cz ):

""Kdo potřebuje kolena?

Jak LIDÉ, tak také PAVOUCI. Ti mají 8 nohou a v každé noze 6 kloubů. Pavouci tedy mají jakoby 48 kolen. S tolika klouby se nohy pavouků mohou dobře vytáčet do nej různějších směrů. Sklípkan mexický je tak velký, že uloví i myš či ptáka.

Který pavouk má nej chlupatější nohy? Nejchlupatější nohy mají někteří sklípkani. Sklípkani mají 6 oček, ale žádné z nich nevidí příliš dobře. Proto si vyhmatávají cestu pomocí dlouhých chlupů na předních nohách.

Zavírají pavouci dveře? Aby byli v bezpečí, zavírají se někteří sklípkánci v norách. Tento druh utěsňuje vchod na konci zpoštělým a tvrdým zadečkem, jiní sklípkánci používají poklop z bahna, další zase tkají víčka ze svých vláken.

Jak cestují mladí štíři? Štíří samička nosí mláďata na hřbetě až do stáří zhruba 2 týdnů. Jestliže některý drobeček spadne, matka se zastaví a počká, až se mladý štír vyšplhá zpět. Samičky štírů svá mláďata brání klepety a jedovým trnem. Štíří klepeto je účinná zbraň.

Skáčou pavouci? Někteří pavouci skáčou, např. skákavky se zmocňují kořisti podobně, jako když kočka chytá myš. Ačkoli řada pavouků nechytá kořist do sítí, často se jistí kotvou upředenou z vlákna.

Zdroj: MAYNARD, Christopher. Překvapivý svět zvířat. Praha: Slovart, ©2001. 61 s. ISBN 80-7209-290-1.