Pavouci na území České republiky

Text dotazu

Vybrat pár zástupců, území, kde žijí, typ pavučiny, zajímavosti

Odpověď

Dobrý den,

vaše zadání i jeho přímočará formulace předpokládá poměrně velkou obeznalost v problematice české fauny, spec. hmyzu, potažmo velmi rozsáhlého množství dosud známých i nově objevovaných druhů pavouků, kterou pracovníci ORMS opravdu nejsou vybaveni. Museli bychom se dost podrobně seznámit s odbornou literaturou a to můžete velmi dobře udělat Vy sama - ve 3 doporučených publikacích najdete všechny údaje, které Vás zajímají:
Buchar, Jan, 1932-
Catalogue of spiders of the Czech Republic / Jan Buchar, Vlastimil Růžička ; edited by Peter Merrett. -- Praha : Peres, 2002. -- 349 s. : mapy ; 30 cm
ISBN 80-86360-25-3 (váz.)
* pavouci* fauna - Česko * katalogy
Signatury:* 54 D 122130* III 158360

Buchar, Jan, 1932-
Naši pavouci / Jan Buchar, Antonín Kůrka. -- Vyd. 2., upr.. -- Praha :
Academia, 2001. -- 162 s., [24] s. obr. příl. : il. (některé barev.) ; 21 cm
ISBN 80-200-0964-7 (váz.) ISBN 80-200-0331-2 (chyb.)
. -- Obsahuje bibliografii a rejstřík
* pavouci * fauna - Česko * fauna -- Slovensko * klíče * přehledy
Signatury:* 54 H 215140* 54 H 222296* I 402916* SF II 070605

Baum, Jiří, 1900-1944
V říši pavouků : doplňková četba k učebnicím zoologie pro zákl.
devítileté školy, stř. všeobec. vzdělávací, zeměd. a pedagog. školy / naps.
Jiří Baum, Jan Buchar ; obr.: Bohuslav Holubec ; fot.: J. Baum a J.V.
Staněk. -- 2., upr. vyd., (v SPN 1. vyd.). -- Praha : SPN, 1973 (Čes. Těšín
: Tisk 3). -- 289, [2] s. ; 8°. -- (Knižnice všeobec. vzdělání mládeže.
Řada: Maják)
ISBN (Váz.) : Kčs 19,00
Resumé: Desítky názorných kreseb a fotografií doplňují populárně psanou knížku o životě pavouků, kterou vydal v r. 1938 tragicky zesnulý arachnolog Jiří Baum. Od té doby se zdvojnásobil počet zjištěných pavoučích druhů na našem území a pokročilo i bádání o užitečnosti pavouků při hubení škodlivého býložravého hmyzu. Všechny tyto nové poznatky zachytil ve druhém vydání pokračovatel Baumova díla Jan Buchar..
* Pavouci - život - výklady populární
Signatury:* 54 K 039260* I 216733* SF III 004698 Knihy si můžete půjčit v knihovně svého regionu, ev. si je jejím prostřednictvím vypůjčit pomocí meziknihovní výpjční služby.