Pavel Tigrid

Text dotazu

Dobrý den, zpracovávám seminární práci na téma Pavel TIGRID - jako rozhlasový reporter a tvůrce rozhlasového programu. Marně již delší dobu hledám nějaký tištěný i elektronický zdroj informací o působení Pavla Tigrida v Londýnském rozhlase BBC za II. světové války pro Londýnskou exilovou vládu ČSR, nebo v začátcích z vysílání Svobodné Evropy v Mnichově, kde působil jako programový ředitel. Chtěl bych Vás touto cestou poprosit, jestli byste mě mohli nasměrovat na nějaký informační zdroj (tištěný či elektronický), kde bych se o této jeho činnosti dočetl. Jaký zdroj jsem zatím vytěžil: Mám půjčenou knihu Pavla Tigrida - Marx na Hradčanech, kde je v úvodu knihy jeho stručný životopis, kde velmi stručně popisuje tuto činnost. Nic bližšího tomuto tématu jsem zatím nenašel. Zároveň máme doma knihu Volá Londýn - kde jsou ale uvedeny jen odvysílané oficiální projevy exilové vlády a prezidenta Beneše, o Pavlu Tigridovi tam toho moc není. Předem děkuji za Vaši odpověď a za ochotu pomoci.

Odpověď

Dobrý den, informace k Vašemu tématu se objevují v následujících dokumentech:

* TOMÁŠ, František. Je sedm hodin středověkého času : postavy a příběhy ze začátků Svobodné Evropy. Praha : J. Kanzelsberger, 1991 (Brno : Tisk). 212 s. : obr. ; 20 cm.

* SEDLÁČEK, Karel. Volá Svobodná Evropa = Radio Free Europe = Radio Liberty. Praha : Archa 90, 1993. 164 s., [17] s. fotogr. ; 21 cm. ISBN 80-901117-5-0
(brož.)

* SRBA, Bořivoj. Múzy v exilu : kulturní a umělecké aktivity čs. exulantů v Londýně v předvečer a v průběhu druhé světové války 1939-1945 : kulturní politika, "pódiové" programy, koncerty, literární a recitační pořady, taneční vystoupení, divadelní představení, rozhlasová pásma a hry, filmová tvorba, časopiská a ediční činnost, ideové diskuse. Brno : Masarykova univerzita, 2003.  888 s., [24] s. obr. příl. : il., portréty ; 25 cm. (Spisy Masarykovy univerzity v Brně. Filozofická fakulta, ISSN 1211-3034 ; č. 344)

* DRÁPALA, Milan. Na ztracené vartě Západu : antologie české nesocialistické publicistiky z let 1945-1948. Praha : Prostor, 2000. 682 s. : portréty ; 24 cm. (Obzor ; sv. 31). ISBN 80-7260-046-X (váz.)

* KOSATÍK, Pavel. Ferdinand Peroutka : pozdější život (1938-1978). Praha ; Litomyšl : Paseka, 2000. 315 s., [24] s. obr. příl. : il., portréty ; 21 cm ISBN 80-7185-294-5 (váz.)

Asi trošku s rezervou je třeba brát dokumenty dobově ovlivněné:

* BEDNÁŘ, Petr. Bednář, Petr. Poslední role pana T. Praha : Magnet, 1978 (NV 02). 109, [1] s. ; 8°.
Resumé: Dokumentární novela odhaluje ideologickou diverzní činnost poúnorového emigranta, pozdějšího pracovníka rozhlasové stanice Svobodná Evropa a nakonec agenta CIA Pavla Tigrida.

* BEDNÁŘ, Petr. Cesta bez návratu. Praha : Magnet, 1978 (NV 02). 126, [1] s. ; 8°.

Resumé: Literatura faktu odhaluje činnost P. Tigrida, před válkou českého žurnalisty a politika, za války hlasatele BBC, po návratu z Londýna tajného agenta anglické a později americké tajné služby, působícího do Února na našem území, v padesátých letech vůdčí osobností stanice Svobodná Evropa a dnes redaktora protikomunistického tisku v Paříži.

Následující publikace by také mohly obsahovat informace o působení Pavla Tigrida v rádiu Svobodná Evropa:

* MILÉN, Petr. Promluvy z exilu : na vlnách Svobodné Evropy. Praha : P. Milén, 1990. 81 s. ; 21 cm. ISBN 80-900209-4-1 (brož.) : Kčs 21,00

* PANFILOW, Artem; KARTSCHEWSKI, Juri. Radiodiversantem : Enthüllungen über Radio Liberty und Radio Free Europe. Moskau : Novosti, 1974. 195 s. : il. ; 17 cm

V bibliografických databázích Historického ústavu AV ČR
(http://biblio.hiu.cas.cz/) jsme také nalezli články, které by Vám mohly
pomoci:

* Lukes, Igor [ Lukeš, Igor] : Czechoslovak Political Exile in the Cold War:
The Early Years. Polish review 47, 2002, č. 3, s. 332-343. -  tisk exilový; média; rádio Svobodná Evropa; exil kulturní; exil; válka studená; 1948; emigrace politická; Zenkl Petr [1884-1975];Peroutka Ferdinand [1895-1978];Tigrid Pavel [1917-2003];Beneš Edvard [1884-1948];Masaryk Tomáš Garrigue [1850-1937];

* Kopecká-Valeská, Olga : Vysílání rozhlasových stanic Svobodná Evropa a Hlas Ameriky do Československa a do České republiky. In: Češi za hranicemi na přelomu 20. a 21. století. Sympozium o českém vystěhovalectví, exulantství a vztazích Čechů k domovu. Praha, 29.-30. června 1998. Praha, Karolinum 2000, s. 184-189.

* Šedová, Lenka : Historie rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Přednášky a besedy z 30. běhu LŠSS [Letní školy slovanských studií] 5, 1997, s. 121-123.

* Šedová, Lenka : Historie rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Přednášky a besedy z 31. běhu LŠSS [Letní školy slovanských studií] 6, 1998, s. 86-88.

* Šedová, Lenka : Historie rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Přednášky a besedy z 32. běhu LŠSS [Letní školy slovanských studií] 7, 1999, s. 97-99.

* Šedová, Lenka : Historie rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Přednášky a besedy z 33. běhu LŠSS [Letní školy slovanských studií] 8, 2000, s. 117-119.

* Šedová, Lenka : Historie rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Přednášky a besedy z 34. běhu LŠSS [Letní školy slovanských studií] 9, 2001, s. 133-135.

* Šedová, Lenka : Historie rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Přednášky a besedy  35. běhu LŠSS [Letní školy slovanských studií] 10, 2002, s. 146-148.

* Šedová, Lenka : Historie rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Přednášky a besedy z 36. běhu LŠSS [Letní školy slovanských studií] 11, 2003, s. 119-121.

* Šedová, Lenka : Historie rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Přednášky a besedy z 38. běhu LŠSS [Letní školy slovanských studií] 13, 2005, s. 122-124.

* Šedová, Lenka : Historie rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Přednášky a besedy z 39. běhu LŠSS [Letní školy slovanských studií] 14, 2006, s. 112-114.

* Šedová, Lenka : Historie rozhlasové stanice Svobodná Evropa. In: Přednášky a besedy ze 40. běhu LŠSS [Letní školy slovanských studií]. Brno, Masarykova univerzita 2007, s. 171-173.

Částečně byste mohl využít dokumenty na následujících internetových stránkách, zejména na první z nich přehled literatury vážící se k osobě P. Tigrida:

http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=443
http://www.vkol.cz/cs/dokumenty/knihovni-obzor/ko-1994-2/clanek/o-praci-radia-svobodna-evropa.