Pavel, datum svátku

Text dotazu

Prosím o odpověď, kdy byl v minulosti svátek Pavla, můj přítel neslaví svátek v červnu na Petra a Pavla, ale prý podle dřívějšího kalendáře. Moc by mne zajímalo, kdy to je. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Pavel má jmeniny 29.6., ovšem existují další data se svátkem tohoto světce.
25.1. je dodnes připomínán svátek Obrácení sv. Pavla. Tato událost byla zmiňována již v 5. století a dnes ji najdeme v českém církevním kalendáři.
26.6. jsou opět v církevním kalendáři zmiňováni Pavel a Jan.
12.3. je připomínán Pavel Aurelián, biskup žijící v 6. století v Bretani.
6.2. slaví v církevním kalendáři Pavel Miki, jeden z nejvýznamnějších křesťanských misionářů v Japonsku.
15.1. nacházíme v kalendáři Pavla Thébského zvaného Poustevník.
6.8. si připomíná římskokatolická církev Jana Křtitele Montiniho,jež je znám pod jménem papež Pavel IV.

Informace jsme čerpali z publikace Po kom se jmenujeme? : encyklopedie křestních jmen / Václav Rameš. -- 1. vyd.. -- Praha : Libri, 2000. -- 498 s.
; 21 cm
Lze také použít databázi zpracovanou na základě této knihy na adrese: http://www.libri.cz/databaze/jmena/.