Pauza na spaní

Text dotazu

Dobrý den, někde jsem zaslechla, že i i nás měli v
minulosti úředníci v rámci pracovní doby pauzu na spaní. Je to pravda?
Existuje na toto téma nějaká literatura?

Odpověď

Dobrý den,
bohuzel jsme v nasich dostupnych zdrojich nenasli zadnou zminku o tom, ze by urednici v ramci pracovni doby meli mit pauzu na spani. V prubehu let vysly pameti ruznych spisovatelu, kteri byli v urcitem svem veku povolanim urednik a vzpominky na tuto eru zivota popsali (J.S.Machar: Tricet roku, 1931; Ignat
Herrmann: Ze stare Prahy, 1970; Frantisek Joklik: Justicni pomery rakouske, 1899). System Kramerius, pristupny na www.nkp.cz obsahuje v digitalni podobe napr. Cesky casopis historicky, 1994, c.roc. 92, cis.3 nebo Samospravny obzor z 31.3.1903, kde jsou zminky o pracovnich pomerech uredniku, ale o pauzach na spani tam neni zadna zprava. Je mozne, ze v nekterych cislech podobnych casopisu nebo knih je zivot uredniku popsan a problematika, ktera Vas zajima, je tam uvedena. Klicova nebo predmetova hesla ale v tomto zneni nejsou. Byla by nahoda, kdybychom na to nekde v textu prisli. Smyslem sluzby Ptejte se knihovny neni procitat nebo prolistovavat knihy, ale pouze doporucit literaturu k dane problematice vetsinou prave podle klicovych slov.
Doporucuji obratit se jeste se svym dotazem na knihovnu Pravnicke fakulty UK knihovna.prf.cuni.cz, kde by mohli nejake informace podchyceny.