Paul G. Zurkowski

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych vás požádal o nějaký zdroj informací, kde bych mohl nalézt informace o Paul G. Zurkowski. Informace týkající se jeho života a pojmu informační gramotnost, který definoval.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

o informační gramotnosti se píše na několika místech, často je to ale citováno  z jediného zdroje:

"Pojem "informační gramotnost" poprvé použil Paul Zurkowski (tehdejší prezident "Information Industry Association", Sdružení podniků informačního průmyslu) v r. 1974. Za informačně gramotné považoval jedince, kteří jsou připraveni používat informační zdroje při práci, kteří se naučili, jak využívat širokou škálu technik a informačních nástrojů stejně jako primární zdroje při řešení problémů..."

Čerpáno z: http://www.ikaros.cz/node/1024

                      http://www.zdarns.cz/egoncentrum/kurzy/informacni_gramotnost.pdf

O "objeviteli" informační gramotnosti ale mnoho informací není.

Doporučujeme online licencované zdroje (např. EBSCO) přístupné přes vzdálený přístup pro uživatele NK ČR s platnou průkazkou NK ČR nebo zde v Referenčním centrum NK ČR. Informace na www.nkp.cz, Referenční centrum, online databáze; zde by snad v zahraničních zdrojích nějaké informace, např. rozhovory s Paulem G. Zurkowskim, mohly být. V knihách nebo tištěných článcích, které máme k dispozici, jsme bohužel žádné informace nenašli.

Např. odkazy:

http://eds.b.ebscohost.com/eds/pdfviewer/pdfviewer?vid=2&sid=d41153b3-a892-4ea3-8e9a-807dce0a4ae5%40sessionmgr112&hid=115

http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju

http://infolit.org/paul-g-zurkowski/

https://www.kickstarter.com/projects/jthek/paul-zurkowski-and-information-literacy-project-is

http://www.informationliteracy.org.uk/tag/journal-of-information-literacy/

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

29.05.2014 11:20

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu